Namioty festiwalowe już stoją – po raz trzynasty stworzono kino w miasteczku, w którym na co dzień kina nie ma. Mowa oczywiście o Kazimierzu Dolnym oraz XIII Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W sobotę początek tego wydarzenia.
Kolejki przed kasami
Bilety na film otwarcia w Internecie sprzedały się w kilka minut. Nic więc dziwnego, że od rana tworzyła się kolejka chętnych, by kupić wejściówki w stacjonarnych kasach. Tam organizatorzy przygotowali pewną pulę biletów. – Jestem tu od 7.30, żeby kupić bilety. Obawiam, że trzeba czekać kilka godzin jak za dawnych lat. Traktuję ten festiwal przede wszystkim jako rodzaj edukacji. Spotykam się z przyjaciółmi. Chodzimy razem na seanse. Dyskutujemy o filmie.
– W Internecie bilety na galę otwarcia poszły w 3 minuty. Wielu widzów, którzy chcieli kupić bilety, mieli do nas pretensje, że nie zdążyli. Oni się dopiero logowali do systemu i zakładali konto, a ten, kto miał je z poprzedniego roku, wchodził i kupował od razu. Ale na to nie mamy żadnego wpływu – wyjaśnia producent festiwalu Zbigniew Dobrosz. – Na otwarciu mamy film „Piranie”. Jego reżyser – Claudio Giovannesi – chyba z nami będzie.
Jak się tworzy kino w mieście bez kina?
– Zajmujemy prawie cały teren zespół szkół przy ul. Nadwiślańskiej 9. Stawiamy kilka hal namiotowych, w których odbywają się projekcje filmowe. Jest też hala, gdzie są spotkania z twórcami, będą lekcje kina. Mam nadzieję, że uda nam się zrobić w Internecie streaming wszystkich spotkań z tego namiotu – dodaje Zbigniew Dobrosz.
Wśród gości festiwalu znajdzie się między innymi Wojciech Pszoniak, który wystawi swój monodram „Belfer”. Kazimierz Dolny odwiedzi także Janusz Gajos, który w piątek, 2 sierpnia o godzinie 20.00 będzie mieć w Kazimierzu swój benefis „4×20”.
Festiwal to nie tylko filmy
Każdego roku organizatorzy przygotowują również liczne koncerty, wystawy czy warsztaty. – Zaczynają się warsztaty fotograficzne. W najbliższą sobotę i niedzielę będę prowadził je z wybitnym fotografem ulicznym Maciejem Holym, który „biegnie” przez świat, zdobywając nagrody, gdzie tylko się da: od Ameryki do Brukseli – zaprasza kazimierski fotograf Maks Strzeczkowski. – Fotografia uliczna to taka dziedzina, która nie polega na tym, że idę sobie i robię zdjęcie człowiekowi wychodzącemu z torbą ze sklepu. A Maciej Holy jest rzeczywiście mistrzem i będzie odsłaniał swój warsztat.
– Dwa Brzegi to festiwal wyjątkowy dla naszego miasteczka. Mamy wtedy możliwość kontaktu z artystami. Jest bardzo dużo wydarzeń towarzyszących, wiele dzieje się na rynku, ale także w innych częściach Kazimierza. To „zderzenie” ze światem kultury, sztuki i filmu jest ważnym wydarzeniem dla nas wszystkich – stwierdza Oskar Kosowski przewodnik po Kazimierzu Dolnym
Pierwsze projekcje rozpoczną się w sobotę, 27 lipca o 10.15. Natomiast uroczystą galę otwarcia festiwalu zaplanowano na 16.30.
Pełen program festiwalu można znaleźć TUTAJ.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak