Lubelskie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

wsi 1

W Szczecyne w gminie Gościeradów odbędą się lubelskie uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 75 lat temu oddziały SS, Wermachtu i policji niemieckiej spacyfikowały sześć wsi w powiecie janowskim. Niemcy wsparci przez ukraińskich kolaborantów spalili wsie Borów, Szczecyn, Wólkę Szczecką, Łążek Zaklikowski, Łążek Chwałowski i Karasiówkę.

Zdaniem historyków podczas pacyfikacji mogło zginąć od 800 do 1300 Polaków. Była to jedna z najbrutalniejszych akcji na wsiach w okupowanej Polsce.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat rozpocznie Msza św. w intencji pomordowanych. Nabożeństwo rozpocznie się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szczecynie o godzinie 10.00. Godzinę później rozpocznie się część artystyczna. O godzinie 11.30 przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Wsi rozpocznie się uroczysty apel. W programie między innymi odegranie hymnu państwowego, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odegranie melodii „Cisza”. 

Obchody w Żukowie

Polskie Stronnictwo Ludowe w Żukowie w gminie Miączyn organizuje obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W ten sposób działacze PSL-u chcą uczcić mieszkańców wsi, którzy pomagali uciekinierom, pomagali partyzantom wykazali się patriotyzmem podczas II wojny światowej. 

Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. w kaplicy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żukowie o godzinie 16.00, potem obchody przeniosą się przed pomnik ku czci poległych w latach 1936 – 1937 w walce z sanacją. Tam zaplanowano odśpiewanie i odegranie hymnu państwowego wręczenie okolicznościowych odznaczeń i wspólny piknik. 

MaTo / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version