Lubelskie pamięta o niezłomnych bohaterach

20190730 175552 1

120. rocznicę urodzin pułkownika Mariana Pilarskiego ps. „Jar”, dowódcy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, uczczono w bazylice św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

– Pod wodzą pułkownika Pilarskiego walczył mój dziadek, kapitan Stanisław Bizior ps. „Eam” – mówi Magdalena Bizior.  – Oddali życie za wolną Polskę. Nikogo nie zdradzili. Byli sądzeni w okrutny sposób, ale nie poddali się, mimo ogromnych nacisków. To byli ludzie honoru. Z tego jestem dumna.

– Inaugurujemy rok pamięci pułkownika Pilarskiego i żołnierzy II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej – poinformował wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – To rok, w którym będziemy przypominać sobie samym i najmłodszym pokoleniom o wielkim wkładzie Żołnierzy Niezłomnych w wolności Polski.

Po mszy świętej potomkowie Żołnierzy Wyklętych wspólnie z przedstawicielami władz i organizacji złożyli wieńce w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK.

Pułkownik Marian Pilarski pseudonim „Jar” urodził się 30 lipca 1899 r. w Pisarzowicach koło Krakowa. Był żołnierzem Legionów i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Uczestniczył w walkach września 1939 roku, a następnie AK i WiN na Lubelszczyźnie i ziemi zamojskiej. Został zamordowany 4 marca 1952 roku na Zamku Lubelskim. Wraz z nim zginął jego podkomendny i towarzysz walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej – kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam”. Obaj zostali zakopani w mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, skąd w styczniu 2017 roku zostali ekshumowani. Szczątki pułkownika Mariana Pilarskiego i jego towarzysza spoczęły w krypcie bazyliki św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

AlF / opr. ToMa

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version