Lubelscy naukowcy docenieni na Międzynarodowym Festiwalu Wynalazków w Stanach Zjednoczonych. Pomysły wykładowców z Politechniki Lubelskiej zostały nagrodzone pięcioma medalami: jednym złotym, dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie wynalazki docenione w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnienia dla naukowców z Politechniki Lubelskiej, 24.07.2019, fot. Mirosław Trembecki
Wyróżnienia przyznano w czasie festiwalu w Dolinie Krzemowej. Dziś z nagrodzonymi spotkał się rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko, który nie krył dumy z osiągnięć swoich pracowników.
– Jestem dumny z pracowników, którzy uzyskali te wyróżnienia i medale. Jeśli chodzi o komercjalizację, to istotna część tych wynalazków już jest skomercjalizowana. One są już wdrożone i pracują, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Jak to się robi? Praca, wytrwałość, wyczucie i szczęście – to są te elementy. Trzeba mieć wyczucie co jest teraz na topie. Modne jest łączenie elektroniki i informatyki z tradycyjnym przemysłem.
Złoty medal dostał zespół profesora Zbigniewa Patera. Naukowców uhonorowano za walcarkę skośną sterowaną numerycznie. Maszyna znajdzie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i kolejowym.
– Docelowo myślimy o uruchomieniu produkcji w oparciu o taką walcarkę osi do wagonów kolejowych – mówi prof. Zbigniew Pater: – To są elementy o bardzo dużej masie, powyżej 400 kg. Nasze rozwiązanie pozwala na kształtowanie, przy stosunkowo niewielkich siłach. Mamy zmniejszenie materiału chłonności, energochłonności w naszym procesie, a dodatkowo ogromną uniwersalność: za pomocą tych samych narzędzi możemy wykonywać elementy o różnych kształtach i wymiarach.
Urządzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego komercjalizacja jest na wysokim poziomie.
– Jesteśmy umówieni na uruchomienie takiej walcarki przemysłowej z kuźnią w Gorlicach – mówi prof. Zbigniew Pater: – Partner przemysłowy poszedł już tak daleko, że wydzielił miejsce, gdzie ta walcarka ma stać. Sfinansował już prace związane z nagrzewem, bo ten proces jest realizowany na gorąco. Będziemy poszukiwać funduszy unijnych, w ramach których będziemy mogli taką instalację zbudować. Jesteśmy po rozmowie. Umowy jeszcze nie ma podpisanej, ale są oni bardzo mocno zainteresowani.
Srebrnym medalem uhonorowano twórców urządzenia pomiarowego dla pływaków. O innowacyjności wynalazku mówi mgr inż. Mateusz Paszko: – Zmieniamy podejście do samego treningu i chcemy umożliwić pływakowi uzyskiwanie informacji zwrotnej odnośnie siły, jaką generuje w trakcie płynięcia, a tym samym w celu optymalizacji jego ruchów. Chodzi przede wszystkim przekazywanie tych informacji w czasie rzeczywistym do pływaka, czyli pływak płynąc i zmieniając ruch swojego ciała, wprowadzając jakieś nowe elementy do danej techniki, od razu w czasie rzeczywistym widzi jaki skutek te zmiany mają na czas, który będzie generować w trakcie tego płynięcia.
Drugi srebrny medal trafił do autorów urządzenia do oceny stanu technicznego windy.
– To urządzenie o prostej konstrukcji, które daje duże możliwości – mówi członek zespołu, mgr inż. Kamil Szydło: – Urządzenie bardzo poprawia nadzór nad pracami konserwacyjnymi dźwigu, nad bieżącą obsługą. Jest w stanie wcześnie wykryć zużycie elementów eksploatacyjnych, nie czekając do ekstremalnego stanu zużycia, skutkującego awarią. Jesteśmy w stanie zareagować jeżeli element jest nietypowy, układ prowadzący jest stary. Jesteśmy w stanie przedsięwziąć środki mające na celu dobranie nowego układu prowadzącego i dokonania naprawy serwisowej bez przerywania pracy urządzenia.
Lubelscy naukowcy zostali też uhonorowani brązowymi medalami. Trafiły one do autorów bezrdzeniowego bezszczotkowego silnika prądu stałego oraz technologii kuźniczego walcowania prętów zezłomowanych szyn kolejowych.
Podczas imprezy konkurowało ze sobą blisko 130 wynalazków z 25 krajów z całego świata.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Mirosław Trembecki