Jak poinformował lubelski ratusz, są wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. 4 lipca ósmoklasiści i absolwenci ostatniego rocznika gimnazjów poznali wyniki wstępnej kwalifikacji do szkół.
Łącznie dla kandydatów kończących w tym roku szkołę podstawową przygotowano ponad 5400 miejsc, na które zakwalifikowano się ponad 4600 kandydatów. W szkołach na absolwentów podstawówek czeka jeszcze 778 miejsc. W liceach ogólnokształcących 306, technikach 266, a w szkołach branżowych prowadzonych przez samorząd 103 wolne miejsca. Jeśli chodzi o młodzież kończącą III klasę gimnazjum, to czeka na nią jeszcze 624 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.
Kiedyś o przyjęciu do szkoły uczniowie dowiadywali się z listy wywieszonej na danej placówce, dziś sprawdzają to w aplikacjach. Wielu z nich rano zalogowało się na swoje konta rekrutacyjne i jeszcze przed południem pojechało składać dokumenty.
Wśród nich są ci, których marzenie o przyszłej szkole się spełniło. – Ściągnęłam odpowiednią aplikację, żeby móc dowiedzieć się, gdzie się dostałam. Równo o 10.00 wpisałam login i hasło. Teraz wypełnam dokumenty do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Jestem bardzo zadowolona, bo była to szkoła mojego pierwszego wyboru.
Jednak nie wszyscy mieli tyle szczęścia. – Najbardziej chciałam dostać się na Podwale, a trafiłam do Vetterów. Dzisiaj przyjechałam złożyć dokumenty, żeby już mieć czystą głowę i o tym nie myśleć. Z tego, co się dowiadywałyśmy, dużo osób nie dostało się do żadnej szkoły, więc był duży stres. Dlatego uznałyśmy, że przyjedziemy osobiście zobaczyć na liście, czy na pewno nam się udało.
– Dla nich to wielki dzień: dla jednych radości, dla innych smutku. Przyjęliśmy uczniów do 9 oddziałów. Próg do wszystkich tych klas kształtował się między 162 a 174 punkty. Dla uczniów po gimnazjum mamy 120 miejsc, zaś dla tych po szkole podstawowej 156 – stwierdza Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
– Dzisiaj nie mamy jeszcze rzeczywistych wyników rekrutacji. To są dopiero wstępne informacje dla ucznia, które będą potem weryfikowane w oparciu o dokonywane przez młodzież ostateczne wybory. Przypomnę, że w Lublinie w tym roku każdy uczeń mógł złożyć wniosek do sześciu szkół. Może więc okazać się, iż dana osoba zakwalifikowała się właśnie do tylu placówek. Uspokajam rodziców i uczniów, że te dzisiejsze wyniki kwalifikacji nie mówią o tym, iż dla kogoś nie znajdzie się miejsce w danej szkole – wyjaśnia Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.
– O wynikach rekrutacji będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy uczeń dokona wyboru jednej ze szkół, do której się zakwalifikował, zaniesie do niej oryginał świadectwa oraz informacje okręgowej komisji egzaminacyjnej o wynikach egzaminu ósmoklasisty czy gimnazjalnego. I dopiero gdy dyrektor szkoły będzie miał oryginały wymaganych dokumentów, będzie miał pewność, że dany uczeń od 1 września podejmie naukę w tej placówce – tłumaczy Jolanta Misiak.
Uczniowie mają złożyć dokumenty do 8 lipca. Ostateczne listy uczniów przyjętych do danej placówki będą ogłoszone 12 lipca. Od tego dnia dyrektorzy szkół mają informować Kuratorium Oświaty w Lublinie o ewentualnych wolnych miejscach w danej placówce. Rekrutacja uzupełniająca ma potrwać do 31 sierpnia.
Uczniowie wyniki rekrutacji mogą sprawdzić:
– na listach wywieszonych w szkołach,
– po zalogowaniu się w systemie Nabór na konto kandydata,
– za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej eLO! – aplikację dla Androida można pobrać TUTAJ, a na dla iOS TUTAJ.
MaK / PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum