400 seniorów z Lublina weźmie udział w pilotażowym programie opasek życia „SOS dla Seniora”. Urządzenia te mają zapewnić całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym. Posłużą też do szybkiego wezwania pomocy w nagłym przypadku.
Centrum Teleopieki funkcjonować będzie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Aby połączyć się z opiekunem, wystarczy nacisnąć po prostu jedyny na opasce przycisk. Służy on również do odbierania połączeń przychodzących. – Jednak na tym działanie urządzenia się nie kończy – tłumaczy dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, Anna Walczak Na zdj.). – Kiedy tylko opaska znajdzie się na czyjejś ręce, zacznie przesyłać dane dotyczące stanu zdrowia tej osoby, na przykład pomiar tętna i temperaturę. Opaska przez całą dobę wysyła paczki danych i w ten sposób pracownicy Centrum Teleopieki mogą monitorować, czy człowiek, który użytkuje opaskę, ma prawidłowe tętno.
W razie jego zaburzeń, pracownik kontaktuje się z tą osobą. Jeśli nie otrzymuje odpowiedzi, powiadamia najbliższych albo dzwoni pod numer 112.
Poza tym opaska posiada: czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski oraz lokalizator GPS. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie ważna, w przypadku osób z demencją czy chorobą Alzheimera.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Prezentacja działań programu „Lublin, strefa 60+”, Lublin, 23.07.2019, fot. Piotr Michalski
– Opaska to także sposób na odciążenie opiekunów osób starszych. Najbliżsi seniorów często pracują poza miejscem zamieszkania. I dzięki temu urządzeniu będą mieli poczucie, że ktoś się opiekuje tą osobą starszą – stwierdza Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina do spraw społecznych.
W Lublinie mieszka około 90 tys. seniorów. – Siłą rzeczy nie obejmiemy tą opieką wszystkich, ale będziemy chcieli to zrobić w stosunku do tych najbardziej potrzebujących, również naszego wsparcia finansowego. Ale rodziny innych osób starszych będą mogły również z tego systemu korzystać, być może przy podziale związanych z tym kosztów. Czyli my dostarczalibyśmy opaskę, a bieżące opłaty związane z teleopieką byłyby dzielone pomiędzy miasto i rodzinę – zapowiada prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Opaskę może otrzymać osoba, która mieszka w Lublinie, ma co najmniej 60 lat, jest osobą z niepełnosprawnością, niesamodzielną oraz ma trudności w wykonywaniu czynności życia codziennego.
Pilotażowy program rozpocznie się 1 września i potrwa do 31 sierpnia przyszłego roku.
Rekrutacja będzie prowadzona od 24 lipca 2019 roku do 7 sierpnia 2019 roku Dokumenty zgłoszeniowe można składać osobiście lub pocztą: w Zespole Ośrodków Wsparcia przy ul. Lwowskiej w Lublinie oraz w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy ul. Leszczyńskiego. Formularz zgłoszeniowy pobrać i uzyskać więcej informacji można TUTAJ.
Opaski i ich monitoring zapewni firma SiDLY, która wygrała przetarg, wyceniając usługę na 190 tysięcy złotych. Środki na ten cel pochodzą z funduszy Unii Europejskiej.
KosI / MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski