Ulicami Lublina po raz siedemnasty przeszedł dziś (16.07.) spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Spacer odbywa się co roku w pierwszą lipcową pełnię księżyca.
Uczestnicy wydarzenia tradycyjnie odwiedzili miejsca opisane w „Poemacie”, choć niektóre z nich – jak np. ulica Szeroka – zniknęły z przestrzeni miasta. Nieodłączną częścią spaceru było wspólne czytanie „Poematu” w miejscach znanych z utworu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza, Lublin, 16.07.2019, fot. Mirosław Trembecki
Spacerowicze – podobnie jak Wędrowiec z „Poematu” – wkroczyli do miasta od strony Górek Czechowskich. Następnie poszli w kierunku Wieniawy, odwiedzili najstarszą lubelską nekropolię i skierowali się Krakowskim Przedmieście na Stare Miasta. Minęli teren dawnej dzielnicy żydowskiej i opuścili miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.
Jak zapowiadała Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, w tegorocznym spacerze wziął udział profesor Kevin Christianson, który przełożył „Poemat o mieście Lublinie” na język angielski. – Przetłumaczył on ten utwór w 2009 roku. W czasie spaceru zaprezentował cztery wybrane przez siebie fragmenty. Czyli mieliśmy również okazję wsłuchać się w brzmienie tego utworu w zupełnie innym języku.
Spacer rozpoczął się o godzinie 19.00 na wiadukcie Poniatowskiego od strony Czechowa.
WG / KF / opr. ToMa
Fot. Mirosław Trembecki