Muzeum w Kozłówce – wizytówka regionu

dsc 1862

Samorządowe władze województwa lubelskiego postanowiły przypomnieć o firmach i instytucjach o nagrodzonych dotychczas tytułem Ambasadorach Województwa Lubelskiego. W ramach nowego cyklu spotkań promujących Ambasadorów dziś przypomniano o Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które tytuł posiada od roku 2000 i wykorzystuje go zarówno do promocji własnej, przyciągając ponad 300 tysięcy turystów rocznie, jak i do reklamowania województwa lubelskiego.

Jak mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor podległej marszałkowi placówki, tytuł Ambasadora miał na to niewątpliwy wpływ, bo poszły za nim też środki na regulację ze spadkobiercami stanu własności rezydencji i trwający właśnie remont budynków pałacowych: – Muzeum tytuł Ambasadora otrzymało w roku 2000. Frekwencja była wtedy powyżej 100 tysięcy turystów. W tym roku mamy powyżej 300 tysięcy, więc też na pewno taki tytuł przyczynił się do zwiększenia frekwencji. Promocja, którą wspólnie z urzędem marszałkowskim robimy, przyczynia się też do tego, że ludzie nie tylko w Polsce dowiadują się o naszej wspaniałej rezydencji – jedynej w województwie lubelskim – i przyjeżdżają.

– 300 tysięcy turystów w 2018 roku to rzeczywiście ogromny sukces – mówi Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego: – Muzeum w Kozłówce jest wizytówką regionu lubelskiego. Chcemy, żeby te wizytówki województwa były piękne, coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to pierwsze wrażenie dla osób z zewnątrz, dla gości zagranicznych, jest bardzo ważne, stąd chociażby ten duży projekt unijny za ok. 40 milionów złotych, który ma uatrakcyjnić to wspaniałe miejsce po to, żeby muzeum i przebywanie w nim stało się wspaniałą lekcją historii.

Kozłówka rozwija się dalej i przygotowuje kolejne obiekty.

– Te obiekty powstaną po remoncie. Sądzę, że przyciągną turystów. Po remoncie uzyskamy ponad 2 tysiące metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Ukłon w stronę turystów: powstanie nowoczesny sklepik, centrum obsługi klienta, pokój dla dzieci, pokój zagadek, atelier pracy twórczej, nowe wystawy – wylicza Anna Fic-Lazor.

– Instytucje kultury i te wspaniałe miejsca na terenie województwa lubelskiego właśnie dzięki środkom unijnym odzyskają blask – mówi Michał Mulawa: – Oferta tych muzeów poszerzy się, co przyczyni się do tego, że region lubelski stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny turystycznie. A turystyka to również nowe miejsca pracy, rozwój województwa i dobry odbiór zarówno ze strony gości polskich, jak i zagranicznych.

W ciągu 20 lat prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymało 61 osób, instytucji i firm, które swoją działalnością budują pozytywny wizerunek regionu. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce liczy, że po zakończeniu w przyszłym roku remontu budynków pałacowych przyciągnie do siebie kolejne grupy turystów, które odwiedzą również inne miejsca na Lubelszczyźnie.

JPi (opr. DySzcz)

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version