Poruszającą wystawę „Posterunek pamięci” oglądali już mieszkańcy między innymi Gdańska, Krakowa i Warszawy. Od dziś (03.07.) mogą ją zwiedzać lublinianie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy „Posterunek pamięci” w Trybunale Koronnym, Lublin, 03.07.2019, Piotr Michalski
– To wyjątkowa ekspozycja – mówi Switlana Horbovska z konsulatu generalnego Ukrainy w Lublinie. – Eksponatami są na niej rzeczy poległych żołnierzy ukraińskich, zebrane na najgorętszych terenach konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim. Zbierali je ludzie, którzy tam mieszkają. Na wystawie są również przedmioty przekazane przez krewnych zmarłych. Można zobaczyć nagrody, odznaczenia czy mundury.
– To są przedmioty znalezione na polu bitwy, należące do żołnierzy, którzy nie wrócili z frontu – opowiada Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin. – Mamy świadomość, że na Ukrainie trwa wojna. Zginęło w niej w sumie 13 tys. osób, w tym ponad 200 dzieci. Każda śmierć żołnierza to tragedia rodziny, to dzieci, które zostają. Naszą rolą jest pamiętać.
– Nie wszyscy w Polsce wiedzą, że ta wojna dalej się toczy, tak wszystko w polskich mediach ucichło – stwierdza Wasyl Pawluk, generalny konsul Ukrainy w Lublinie. – I dobrze, że w Polsce jest cicho, bo nie chcę, żeby polski naród przeżył kiedykolwiek to, co my teraz mamy na Ukrainie. Ale chcemy jeszcze raz pokazać, że w naszym kraju nadal giną ludzie. Codziennie zabija ich rosyjski agresor. Prosimy cały świat, żeby coś z tym zrobił. Ale tylko Polska, Litwa i jeszcze kilka państw to rozumieją i nam pomagają. Dlatego robimy tego rodzaju wystawy.
– Konflikt na Ukrainie trwa dziś dłużej niż II wojna światowa. Okupacja Krymu trwa dłużej niż istniało Generalne Gubernatorstwo. Przypominanie o tym, jest tym bardziej ważne, w momencie kiedy Rada Europy zdecydowała się przywrócić prawa rosyjskiej delegacji. Musimy pamiętać, że to jest tragedia, która cały czas się dzieje i nas bezpośrednio dotyczy. Gdy widzimy te książki i inne rzeczy, które towarzyszyły żołnierzom w tej wojnie, jest to naprawdę przejmujące doświadczenie – dodaje Krzysztof Stanowski.
Wystawę „Posterunek pamięci” w Trybunale Koronnym w Lublinie można zobaczyć do piątku. Natomiast przy lubelskim ratuszu do 16 lipca oglądać można wystawę „Spojrzenia przyszłości”. Pokazuje ona twarze ukraińskich dzieci, których rodzice zginęli walcząc na wschodzie Ukrainy.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski