Nadleśnictwo Tomaszów chce, żeby wielki dąb rosnący w Teniatyskach w gminie Lubycza Królewska został pomnikiem przyrody. Żeby tak mogło się stać, wyjątkowe drzewo musi otrzymać imię. Leśnicy ogłosili konkurs na najlepszą nazwę dla tego okazu. Z inicjatywy Nadleśnictwa w ubiegłym roku do grona pomników przyrody dołączył już Dąb Aleksander w Grodysławicach.
Ukryty dąb
– Dotychczas był ukryty w gęstych, roztoczańskich kniejach, malowniczej dolinie Sołokiji, górujący nad lokalnym drzewostanem. Widać, że jest bardzo gruby i bardzo stary. Wymaganie pomnikowe dotyczące obwodu dębu to 300 cm, a on ma ponad 440 cm – mówi specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Tomaszów, Karol Jańczuk. – Lokalizacja dębu jest bardzo fajna. Teniatyska to malownicza i jedna z najstarszych wsi na Roztoczu. Dęby te widziały maszerujące napoleońskie wojska, I i II wojnę światową, rozstania, powroty, narodziny i pogrzeby. Fantastyczne jest to, że gdyby te drzewa mogły mówić, opowiedziałyby milion historii. My chcemy te pomniki przyrody zachować dla przyszłych pokoleń, aby cieszyły oczy i uatrakcyjniły region. Roztocze jest piękne – to nie tylko Szumy i koniki, ale też fantastyczne lasy, fenomenalne miejsca i piękne krajobrazy.
Pomniki to wyjątkowe egzemplarze
– Pomniki przyrody są to pomniki przyrody ożywionej, nieożywionej, pojedyncze lub skupiska – wyszczególnia Leszek Dmitroca, nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów. – To egzemplarze wyjątkowe – wyróżniające się parametrami: wielkością czy odpowiednim ugałęzieniem. On stwarza w lesie wyjątkowy klimat swojej monumentalności. Najpierw musimy zgłosić się do Rady Gminy, która swoją uchwałą podejmuje decyzję o nadaniu imienia lub nazwy.
– W kwestionariuszu jest pytanie o nazwę takiego pomnika przyrody – dodaje Jańczuk. – Będziemy wybierać wśród propozycji nadesłanych przez internautów. Następnie tę nazwę umieścimy na formularzu zgłaszającym pomnik przyrody. Mamy nadzieję, że gmina zaakceptuje ten pomysł. Jest już kilka ciekawych propozycji związanych z pobliskimi terenami.
Wyjątkowość dębu
– Trudno o bardziej polskie drzewo niż dąb kojarzący się z przeszłością i kulturą – zauważa Leszek Pataj, rzeczoznawca w dziedzinie dendrologii i ochrony środowiska. – Dąb ma charakterystyczną budowę – krótki pień główny i konary rozchodzące się równolegle. Dęby kojarzą się z historią i legendami.
– Obecnie ok. 11% powierzchni nadleśnictwa zajmują dęby – dodaje Dmitroca. – Jednak mamy już wiele drzewostanów przebudowanych, gdzie dąb rośnie w drugim piętrze lub na gniazdach. Za kilkadziesiąt lat dąb będzie wiodącym gatunkiem, razem z bukiem i jodłą.
Propozycje imion dla dębu można zgłaszać do 15 sierpnia na fanpage Nadleśnictwa Tomaszów. Tam też są szczegółowe informacje o konkursie i oczywiście – o samym dębie.
AlF / opr. KS
Fot. Fb Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państwowe