Będą pieniądze dla rolników, wierzycieli firmy Luxor z Małej Wsi koło Grójca w województwie mazowieckim. Sprawa dotyczyć może nawet 600 gospodarstw. Odzyskanie zaległych pieniędzy to efekt zabiegów przedstawicieli Łukowsko-Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu z powiatu biłgorajskiego. Chodzi o prawie 15 mln zł, które należą się rolnikom za surowiec dostarczony w 2014 roku. Do tej pory udało się już wyegzekwować należności sięgające 10 mln zł za tytoń oddany w 2016 roku do firmy FTK Krasnystaw.
– W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapisane było, że zwrot środków dotyczy firm, które są w procesie restrukturyzacji. W takim procesie była FTK Krasnystaw, zaś Luksor był w procesie likwidacji – zaznacza Grzegorz Wróbel z Łukowsko-Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu. – Były spotkania w ministerstwie. Osobiście rozmawiałem z wojewodą i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Minister zapewniał nas, że wszystko zostanie ponownie rozpatrzone, ukaże się odpowiednie rozporządzenie i kolejna grupa rolników otrzyma 80% pieniędzy w formie pomocy de minimis. To kwoty sięgające nawet kilku milionów złotych.
80% polskiego tytoniu uprawia się w powiecie biłgorajskim. To podstawowa gałąź rolnictwa w gminach Obsza, Łukowa, Potok Górny czy Tarnogród.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF