Platformy Startowe: od pomysłu do biznesu

20190725 140200

Nawet milion złotych wsparcia mogą otrzymać przedsiębiorcy działający w Polsce Wschodniej na realizację swoich innowacyjnych pomysłów. Wszystko dzięki 6 platformom startowym, które powstały w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Animatorem jednej z nich czyli Wschodniego Akceleratora Biznesu jest Puławski Park Naukowo-Technologiczny.

– Poszczególni przedsiębiorcy przychodzą do danej Platformy Startowej z konkretnym, innowacyjnym pomysłem. Tylko do Wschodniego Akceleratora Biznesu, od początku roku, zgłoszono około 400 pomysłów – mówi prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Tomasz Szymajda. – Oceniając je, panel ekspertów wskazał i wyłonił ok. 70 podmiotów, 70 pomysłodawców lub zespołów pomysłodawców, którzy na dzień dzisiejszy założyli nowe spółki. Powstały nowe podmioty Prawa handlowego. Część z nich funkcjonuje u nas i to bardzo cieszy.

– Takie obiekty jak Park Naukowo-Technologiczny powinny służyć do takich właśnie celów – mówi prezydent Puław, Paweł Maj. – Miałem różne obiekcje, że samorządy nie powinny wchodzić w rolę przedsiębiorców, budować tego typu obiektów, ale jeżeli taki mamy, to bardzo ważne jest, by znaleźć jego wykorzystanie i mamy tego przykład. Tutaj mamy dotację wynoszącą 20 mln zł. To jest ogromna suma, która pozwala młodym przedsiębiorcom tworzyć firmy, rozwijać się. Druga sprawa – bardzo niezwykłą rzeczą jest to, że mamy w Puławach 5 instytutów naukowych oraz Zakłady Azotowe i możemy korzystać z ich wiedzy, z ich potencjału i to się właśnie dzieje – dodaje.

Wiceminister inwestycji i rozwoju – Artur Soboń przypomina, że program Platform Startowych realizowany jest już od kilku lat. – Wpłynęło ponad 2500 pomysłów z czego 230 to te, które inkubowaliśmy w 3 wówczas Platformach Startowych. Część z nich otrzymała 800 tys. zł. wsparcia na właściwy biznes. Tak aby od pomysłu stał się to produkt, realne przedsiębiorstwo. To dzisiaj robimy w 6 platformach startupowych w Polsce, mamy na to 108 mln złotych, które w najbliższym czasie będziemy wydawać – mówi. – Od 01.01 do dzisiaj (25.07) wpłynęło już 1359 pomysłów z czego 230 to są już inkubowane biznesy, czyli jest myśl, jest chęć do działania, a my pomagamy, by stało się to konkretnym biznesem. Dla tych którzy zechcą przejść tą drogę i zakończy się to sukcesem, mamy dotację w wysokości nawet miliona złotych na start – dodaje wiceminister.

– Wszystkie Platformy Startowe mają branże ACT i IT. Mamy branże produkty rolno-spożywcze i żywność, które są bardzo szerokie. Nikt by nie pomyślał, że zawiera się w nich także chemia. Więc mamy pomysły biotechnologiczne, są pomysły związane z lekami –  wylicza prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Tomasz Szymajda.

Cel jest jeden – rozwój Polski Wschodniej i wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Jeśli uda się połączyć kompetencje naukowe, biznesowe, które są w Puławach z energią młodych ludzi i doświadczeniem PNT, to jestem przekonany, że powstanie ekosystem innowacyjnych firm, który spowoduje, że wzrost gospodarczy Puław i całego makroregionu Polski Wschodniej będzie szybszy, lepszy, bardziej produktywny – dodaje minister Soboń.

Koniec lipca to jednocześnie zakończenie trzeciego naboru wniosków, ale pomysły wciąż można zgłaszać, bo jest on ciągły.

ŁuG / opr. SzyMon

Fot. Łukasz Grabczak

 

Exit mobile version