Prof. Marian Harasimiuk o wpisaniu Roztocza na listę UNESCO

dsc 0415 ok

 – To wielkie wyzwanie organizacyjne, które trzeba umiejętnie wykorzystać – tak o wpisaniu Roztocza na listę UNESCO jako Transgranicznego Rezerwatu Biosfery mówi prof. Marian Harasiumiuk z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.

Jak tłumaczy profesor Harasimiuk, wpływ na tę decyzję miało to, że przyroda Roztocza charakteryzuje się bardzo dużym stopniem naturalności: – Poza obszarami leśnymi tam jest bardzo dużo gatunków chronionych, zarówno roślin, jak i zwierząt. Wyjątkowość Roztocza wynika także z tego, że jest to kraina położona na granicy między przyrodniczo rozumianą Europą Zachodnią i Wschodnią. Ale kulturowo też. Przed nami okres pracy, jak wdrożyć w ten obszar gospodarczy Roztocza działania, które dają szansę regionowi na inną skalę rozwoju.

Roztocze to kraina położona między Kraśnikiem a Lwowem na Ukrainie. Transgraniczny Rezerwat Biosfery zajmuje ponad 370 tysięcy hektarów, z czego większość po stronie polskiej. Starania o jego utworzenie trwały od 2013 roku.

ToNie (opr. DySzcz)

Fot. Przemysław Guzewicz

Exit mobile version