Robert Szaj o częściowym zaćmieniu Księżyca

0001 63

– To będzie bardzo piękny wieczór oraz noc – tak o dzisiejszym częściowym zaćmieniu Księżyca mówił na antenie Polskiego Radia Lublin Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach. – Będziemy obserwować pełnię, w czasie której Księżyc zanurzy się w cieniu naszej planety. Nie będzie to zaćmienie całkowite. Księżyc zostanie przysłonięty w 65% na prawie 3 godziny. Przed 20.00 Srebrny Glob wejdzie w półcień i jego jasność delikatnie zacznie spadać. Krawędź cienia Ziemi na Księżycu pojawi się dopiero około 21.00. O 23.30 nastąpi faza maksymalna. Po tej godzinie cień Ziemi powoli zacznie się przesuwać i schodzić z tarczy Księżyca. Zjawisko zakończy się około 1.00. Warto więc spojrzeć w niebo.

– Choć Księżyc przez teleskop wygląda spektakularnie – nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, by zaobserwować zaćmienie. To przepiękne zjawisko estetyczne (…). Kolejne tak dobrze widoczne zaćmienie częściowe Księżyca wypadnie dopiero w 2020 roku, a całkowite – w 2025 roku – podkreślił.

– Widowiskowy będzie również rój Perseidów, który będziemy mogli podziwiać na początku sierpnia. To kilka spadających gwiazd na godzinę. W rzeczywistości to bardzo drobne fragmenty materii kosmicznej – najczęściej wielkości ziaren piasku, które z ogromną prędkością przemierzają atmosferę ziemską, rozgrzewają ją i zaczyna ona świecić. Przez ułamek sekundy widzimy wówczas błysk światła w postaci kreski, która się zapala. To właśnie tzw. spadające gwiazdy. Meteory z roju Perseidów nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca” – dodał gość.

– Dziś mija także 50 lat od wylotu załogi Apollo 11 na Księżyc. Dokładnie pół wieku temu z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V, która wyniosła w przestrzeń statek kosmiczny. 20 lipca człowiek wylądował na Księżycu (…). Wówczas padły słynne słowa Neila Armstronga: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. To jedno z najważniejszych wydarzeń – nie tylko XX wieku – podsumował Robert Szaj.

Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

ToNie / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version