„Śladami Singera” już po raz dziewiąty. Na początek Kraśnik

pm singer36

Rozpoczyna się IX Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. W tym roku zawita do 12 miast Lubelszczyzny. Pierwszym z nich jest Kraśnik. Festiwal zagości tu przez dwa dni – 13 i 14 lipca.  

– Myślę, że dajemy dużo radości mieszkańcom. Jedziemy z programem, w którym jest teatr i prezentacje filmu „Sztukmistrz z Lublina”. Jest też rodzaj takiej „wisienki na torcie”, czyli spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza” – zapowiada dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Zdaniem reżysera festiwalowego spektaklu Konrada Biela, dzięki przedstawieniu widzowie i aktorzy przeniosą się w świat fantazji Singera i dawnego teatru. – Móc podróżować z trupą artystów, to jest to, o czym marzy każdy aktor. Bo to jest taka pierwotna forma teatru – stwierdza Konrad Biel.

Podczas pierwszego dnia festiwalu w Kraśniku zaplanowano między innymi zwiedzanie synagogi z przewodnikiem, wernisaż instalacji artystycznej „Terytorium Pamięci” autorstwa Stefanii Jabłońskiej. Zostanie też zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz Kraśnicki”. Wśród atrakcji znalazły się także: spektakl „Opowieści z Bramy” w wykonaniu Teatr NN oraz pokaz filmu „Sztukmistrz z Lublina”. 

Początek wydarzenia 13 lipca w synagodze w Kraśniku o godzinie 16.00. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: teatrnn.pl/sladamisingera.

Festiwal ma przypominać dorobek wybitnego pisarza Izaaka Baszewisa Singera i tradycje żydowskiej społeczności regionu. Singer związany był z Lubelszczyzną. Przez kilka lat mieszkał w Biłgoraju. Akcja znacznej części jego opowiadań i powieści toczyła się w miejscowościach naszego regionu. W 1978 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Festiwal „Śladami Singera” zakończy się w Lublinie 25 lipca.

SuPer / MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version