Służby zadbają o lepszą ochronę lubelskich zabytków

straz 1

Podpisano porozumienie w sprawie przeciwpożarowej ochrony zabytków na Lubelszczyźnie. To pierwszy taki dokument podpisany w Polsce na szczeblu samorządowym. Porozumienie podpisali strażacy z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Dokument ma dać jeszcze lepsze efekty w zakresie ochrony przeciwpożarowej lubelskich zabytków niż dotychczas. Współpraca zakłada m.in. wymianę doświadczeń, informacji i wiedzy.

Działania prewencyjne

– Kontrole zabytków prowadzimy już od 20 lat – mówi Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. – Dotyczą one sprawdzenia bezpieczeństwa zabytków pod kątem ewentualnych włamań – są atestowane kłódki, kraty w oknach. Istotną częścią zadań ochronnych jest sprawdzenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Chodzi o sprawdzenie instalacji elektrycznej, oznaczenie dróg ewakuacyjnych. To istotne, dlatego staramy się działać prewencyjnie. Po szkodzie w wielu przypadkach jest już za późno.

Porozumienie zakłada również ćwiczenia na terenie lubelskich zabytków. – Pozwala to na jeszcze bardziej efektywną pomoc – zaznacza st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. – Naszym działaniem jest prowadzenie ćwiczeń na obiektach: sakralnych, muzeach czy inaczej użytkowanych. Skupiamy się też, aby doskonalić umiejętności ratownicze.

Skoordynowanie działań

Porozumienie zakłada również prowadzenie działań profilaktycznych. Wśród nich są specjalne szkolenia. – Mamy je np. w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dekanacie kazimierskim czy części sandomierskiej, gdzie zabytki ulokowane są na terenie województwa lubelskiego – dodaje Dariusz Kopciowski. – Jedziemy, szkolimy i przekazujemy informacje, mówimy też o projektach zabezpieczeń zabytków na wypadek sytuacji kryzysowych. Będziemy działać dalej, aby współpraca się rozwijała.

Zobacz zdjęcia z podpisania porozumienia ws. przeciwpożarowej ochrony zabytków na Lubelszczyźnie

Jak podkreślają strażacy, lepiej łączyć siły w zakresie ochrony zabytków niż działać samodzielnie. – Łatwiej działać, gdy jest sformalizowane porozumienie i wzajemnie się informujemy. Część z nich możemy skoordynować, np. wyznaczyć te same obiekty do kontroli i ćwiczeń, zapraszać wszystkie służby do prowadzenia zadań w jednym czasie, by ćwiczyć kompleksowo.

Porozumienie podpisano w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przy ul. Strażackiej 7.

Na Lubelszczyźnie jest ok. 4 tysięcy zabytków nieruchomych i ok. 22 tysięcy zabytków ruchomych. W sposób szczególny przeciwpożarowym monitoringiem jest objętych 44 najcenniejsze zabytki. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Ziemi Chełmskiej czy Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie.

MaTo / opr. KS

Fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version