Susza coraz groźniejsza

susza 18

Susza daje się we znaki rolnikom. Powodem są utrzymujące się wysokie temperatury i brak deszczu. Według komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w ciągu 10 dni liczba województw objętych niedoborami wody wzrosła do 14 z 10. Susza występuje już na powierzchni 28,09% gruntów ornych. Jednym z województw dotkniętych suszą jest Lubelskie.

Na terenie naszego regionu największe niedobory wody występują na terenie Polesia Lubelskiego. Według Klimatycznego Bilansu Wodnego IUNG deficyt wody wynosi tu 170-150 mm. Jednak braki w tym zakresie dotyczą również reszty województwa. W najmniejszym stopniu zagrożenie dotyczy południowo-wschodniej części regionu.

Zgodnie z analizami IUNG suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw: zboża jare, ozime, krzewy owocowe, truskawki, rzepak i rzepik, rośliny strączkowe, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, drzewa owocowe, warzywa gruntowe, tytoń, burak cukrowy, ziemniaki i chmiel. Najgorsza sytuacja jest, jeśli chodzi o zboża jare i krzewy owocowe. Na terenie województwa lubelskiego, jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych upraw, zagrożone suszą jest niemal 60% gmin.

Cały komunikat IUNG można znaleźć TUTAJ.

Stan zagrożenia suszą został ogłoszony na terenie gminy Chełm. Uprawy są tu zagrożone już drugi rok z rzędu. Chodzi głównie o uprawy zbóż jarych, rzepaku i rzepiku. Rolnicy obawiają się o zbiory, które przez upał oraz suszę dojrzewają szybciej i będą –  zdaniem rolników – nawet o połowę mniejsze. 

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane tegoroczną suszą mogą ubiegać się o rządowe rekompensaty. Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać w urzędach poszczególnych gmin.

ŁoM / ToMa / PAP

Fot. archiwum

Exit mobile version