Świdnik: Opozycjoniści z okresu PRL odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

szarek

Krzyże Wolności i Solidarności wręczył w Świdniku antykomunistycznym opozycjonistom z Lubelszczyzny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek (na zdj.).

Przypomniał on, że ruch strajkowy, który doprowadził w 1980 roku do powstania „Solidarności”, rozpoczął się na Lubelszczyźnie. – To robotnicy Świdnika byli pierwszymi, którzy upomnieli się o godne życie i lepsze płace. To ich protest zakończył się sukcesem, bo przecież to w Świdniku po raz pierwszy władza komunistyczna została zmuszona do takiego ustępstwa, że zawarła z protestującymi porozumienie na piśmie. To była rzecz bez precedensu – mówił Jarosław Szarek.

Ale odznaczeniami zostali uhonorowani nie tylko robotnicy z dawnej WSK „PZL-Świdnik”. Jeden z Wolności i Solidarności otrzymał Andrzej Mierzwa, za działalność opozycyjną usunięty wówczas z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – To piękne podsumowanie tego okresu mojego życia. Sama nazwa odznaczenia pięknie oddaje to, co wtedy czuliśmy, dlatego że walczyliśmy o tę wolność przez krzyż i przez solidarność – stwierdza Andrzej Mierzwa.

Odznaczeniami uhonorowano także obrońców kościoła z Kraśnika Fabrycznego z czerwca 1959 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiono w sierpniu 2010 roku. Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

JZoń / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version