To dziś… tyle, że 450 lat temu. 1 lipca 1569 roku podpisano w Lublinie akt unii pomiędzy Koroną a Litwą. W ten sposób powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. 1 lipca 2019 roku w Lublinie odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Uroczystości rozpoczęły się w bazylice ojców Dominikanów na lubelskim Starym Mieście. Tradycja dominikańska głosi, że akt Unii został podpisany właśnie tutaj, choć historycy twierdzą, że na Zamku. – Według naszej tradycji miało to dokonać się w klasztornym refektarzu gotyckim z XIV wieku, który istnieje od dzisiaj. Jak podają kroniki dominikanów miał tam stać okrągły stół, gdzie dokonano tego aktu. Nie wiemy, czy była to prawda. Przypuszczam jednak, że były tu jednak jakieś spotkania – mówi przeor klasztoru, ojciec Krzysztof Modras.
O godzinie 9.00 w bazylice Dominikanów odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. Wspólnie modlili się tu wyznawcy różnych konfesji z terenu dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W nabożeństwie wziął udział prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel. – Czynimy dziękczynienie, dlatego że Unia Lubelska ma wpływ na naszą obecną sytuację i struktury Unii Europejskiej. Chociaż trzeba też krytycznie podejść do tych wydarzeń sprzed 450 lat, bowiem nie wszystko się udało.
W imieniu grekokatolików mszę odprawiał ks. mitrat Stefan Batruch. – Cały czas uczymy się bycia w jedności, zachowując naszą piękną różnorodność. To właśnie przekazała nam w spuściźnie Unia Lubelska.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzień Unii Lubelskiej. Nabożeństwo ekumeniczne w bazylice ojców Dominikanów, Lublin, 01.07.2019, fot. Piotr Michalski
Po nabożeństwie zostało premierowo zaprezentowane oratorium „(Po)mosty” Piotra Selima. Partie wokalne zaśpiewał chór Kantylena z II Liceum Ogólnokształcącego im Unii Lubelskiej w Lublinie. Jak mówi dyrygent chóru – Małgorzata Nowak, to dla młodych ludzi duże wyzwanie.
Libretto napisała, od lat współpracująca z Piotrem Selimem, Hanna Lewandowska. – To ona wpadła na tytuł „(Po)mosty”, nawiązujące do 5 przęseł, które łączą i dają dobrą energię – mówi kompozytor Piotr Selim.
O godzinie 11.00 w Trybunale Koronnym odbyło się spotkanie przedstawicieli Polaków i Polonii z całego świata.
CZYTAJ: Medale Unii Lubelskiej dla Polonii. Polacy z całego świata w Lublinie
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie Medali Unii Lubelskiej przedstawicielom Polonii, Trybunał Koronny w Lublinie, 01.07.2019, fot. Piotr Michalski
O godzinie 12.00 miejscy radni zgromadzili się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego na uroczystej sesji Rady Miasta. Oprócz radnych uczestniczyli w niej goście, którzy specjalnie przybyli na obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. – Warto wspomnieć, że pół roku obrad i negocjacji tuż przed podpisaniem unii to był dobry przykład dojrzałości politycznej ówczesnych elit Polski i Litwy, ich dalekowzroczności, umiejętności wypracowywania niełatwych kompromisów oraz przenoszenia interesu publicznego nad prywatne korzyści – mówił podczas sesji prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
W czasie sesji uhonorowano włodarzy miast partnerskich Lublina medalami 450-lecia Unii Lubelskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej, 01.07.2019, fot. Piotr Michalski
Po zakończeniu sesji z Zamku wyruszył renesansowy korowód, który skierował się w stronę placu Litewskiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Renesansowy korowód z Zamku na plac Litewski, Lublin, 01.07.2019, fot. Piotr Michalski
A na ścianie lubelskiego ratusza odsłonięto tablicę upamiętniającą 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej. – Ta tablica nawiązuje do przedwojennej, która także była wmurowana w ścianę urzędu miasta – mówił pełnomocnik prezydenta Lublina ds. kombatantów, Zdzisław Niedbała. – Na tablicy znajduje się napis „Przeszłości na chwałę, współczesnym na wytrwanie, potomnym na wzór – w 450. rocznicę Unii Lubelskiej społeczność Lublina”.
Na tablicy jest też dzisiejsza data oraz herby: Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Lublina. Tablicę odsłonili prezydent Lublina, przewodniczący rady miasta oraz prezydenci litewskich miast partnerskich Lublina: Wilna i Poniewieża, a także ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia.
O 15.00 nad placem Litewskim pojawił się natomiast zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Oficjalne obchody Dnia Unii Lubelskiej, Lublin, 01.07.2019, fot. Piotr Michalski
O 16.00 przygotowano żywy obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki. W bohaterów unii polsko-litewskiej wcieliły się również znane w Lublinie osoby.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Żywy obraz „Unia Lubelska” na placu Litewskim, Lublin, 01.07.2019, Piotr Michalski
Atrakcje potrwają do wieczora, a zwieńczy je pokaz fontann multimedialnych na placu Litewskim o godzinie 21.00.
JZoń / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE:
Wielkie obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej [ZDJĘCIA i WIDEO]