W ramach tzw. „Przyjaznych patroli” policjanci wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odwiedzili jedno z lubelskich mieszkań. Okazało się, że ojciec miesięcznego noworodka był upojony alkoholem. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Niemowlę zostało przewiezione do szpitala.
W sobotę (20.07) po godz. 17.00 przedstawiciele „Przyjaznego patrolu” pojechali pod jeden z adresów na dzielnicy Tatary w Lublinie w celu kontroli mieszkającej tam rodziny. W środku znajdował się miesięczny noworodek oraz jego kompletnie pijany ojciec.
Na miejsce przyjechała wezwana przez dyżurnego załoga karetki pogotowia, która przebadała niemowlę. W mieszkaniu nie było matki dziecka, jak również nie można było się z nią skontaktować. Z uwagi na brak osoby mogącej sprawować opiekę nad niemowlęciem, zostało ono przewiezione do jednego z lubelskich szpitali i będzie tam przebywać do czasu wydania postanowienia przez Sąd Rodzinny.
38-letni mężczyzna został przewieziony na VI Komisariat Policji w Lublinie. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
„Przyjazne patrole” to projekt, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, znajdującym się w sytuacji zagrażającej ich dobru. „Przyjazny patrol” uczestniczy w interwencjach podejmowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jego rolą jest także monitorowanie sytuacji dzieci w środowiskach niewydolnych wychowawczo, w rodzinach dysfunkcyjnych z problemami opiekuńczo – wychowawczymi i zagrożonymi przemocą w rodzinie. W skład takiego patrolu wchodzą – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, psycholog lub pedagog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.
„Przyjazne patrole” organizowane są w piątki, soboty i niedziele w godzinach 16.00 – 00.00, na terenie Lublina. „Przyjazny patrol” pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, w szczególności gdy dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim, gdy jest świadkiem czy też uczestnikiem sytuacji przemocy – w tym przemocy w rodzinie, również gdy dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku, którego pozostało bez opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.
Źródło: KWP Lublin / opr. SzyMon
Fot. pixabay.com