O zwiększenie pieniędzy na leczenie uzdrowiskowe apeluje nowo powołana Rada Naukowa Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej w Nałęczowie.
– Większość kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia jest bardzo słabo wycenianych – mówi kierownik działu Fizjoterapii Uzdrowiska Nałęczów Marcin Trębowicz. – To podstawowy problem. Uzdrowiska starają się utrzymać bardzo wysoką jakość, ale ze względu na niskie środki przekazywane w ramach umów z NFZ, jakość troszkę się nam obniża. Dzieje się tak wyłącznie dlatego, że wszystko drożeje, pacjenci mają wysokie oczekiwania, ale trudno im sprostać. Pacjenci nie są przyzwyczajeni do zamieszkiwania w niewygodnych pokojach czy do szpitalnego jedzenia – chcieliby komfortu i wypoczynku. Zwiększenie środków finansowych pozwoliłoby zapewnić nam niezbędne elementy w trakcie pobytu rehabilitacji kardiologicznej.
Uzdrowisko to nie tylko zabawa
– Wielu ludziom pobyt w uzdrowisku kojarzy się wyłącznie z zabawą i odpoczynkiem, a jest to możliwość pracy nad swoim zdrowiem – zaznacza Ewelina Ferenc, menadżer marketingu zakładu leczniczego Uzdrowisko Nałęczów. – Ludzie tego nie doceniają. Pojawiają się programy ukazujące uzdrowisko jako miejsce zabawy i znalezienia miłości. Uzdrowisko to nie tylko klimat, surowce naturalne, dodatki i atrakcje kulturalne, a przede wszystkim profesjonalna i szeroka baza zabiegowa oraz opieka personelu medycznego, terapeutycznego przez cały pobyt.
Potrzeba zmian
– Problem polega na potrzebie restrukturyzacji uzdrowiska – zaznacza prof. Piotr Majcher, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej w Uzdrowisku Nałęczów. – Musimy najpierw zmienić profil pacjenta. Chcemy, aby była prosta linia przechodzenia pacjenta z leczenia szpitalnego do kontynuacji leczenia w uzdrowisku. Jednym z zarzutów do leczenia uzdrowiskowego jest brak dowodów naukowych działania. Pracując od lat wiemy, że jest niezbędne i potrzebne. Agencje wyceniające koszty żądają dowodów naukowych. Stąd pomysł na powołanie Rady Naukowej osób, które w swoich dziedzinach są ekspertami, aby stworzyć standardy postępowania mogące być publikowane przez ministra, jako obwieszczenia. Zakończyłoby to dyskusję, że leczenie uzdrowiskowe na mniejszą jakość i nie pomaga.
Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie chce komentować kwestii dotyczącej finansowania leczenia uzdrowiskowego. Zapewnia jednak, że w województwie lubelskim jest prawie najkrótszy czas oczekiwania na tego typu świadczenia i wynosi od 18 do 20 miesięcy.
ŁuG / opr. KS
Fot. archiwum