W Dąbrowicy oddano hołd męczeństwu podbiłgorajskiej wsi

Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego oddali cześć pomordowanej i wysiedlonej w czasie II wojny światowej ludności podbiłgorajskich wsi. Okazją były obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Główne wydarzenia i uroczystości odbyły się w Dąbrowicy koło Biłgoraja.

– Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W miejscu, gdzie dziś stoi pomnik, w 1943 roku było miejsce zbiórki wysiedlanych mieszkańców Dąbrowicy – mówi regionalista, Marian Kurzyna. – Dwóch-trzech gestapowców wchodziło do poszczególnych domów, aby wybierać mężczyzn w wieku 14-60 lat. Wywożono ich na roboty przymusowe do III Rzeszy. Wywieziono około 250 osób. Nie było takiej rodziny, której nie dotknęłyby te wywózki.  

Jednym z elementów wydarzenia była żywa lekcja historii. – Przygotowaliśmy obóz partyzancki, jakich wiele było w lasach Puszczy Solskiej. Prezentujemy także uzbrojenie partyzantów, w tym słynną Błyskawicę. To pistolet maszynowy zbudowany przez Polskie Państwo Podziemne na bazie angielskiego Stena. Charakteryzował się dużo szybkostrzelnością i był bardzo dobry w walkach w mieście. Błyskawica była też produkowana w czasie Powstania Warszawskiego – mówi Marek Łaba z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” z Biłgoraja.  

Podczas uroczystości w Dąbrowicy modlono się za pomordowanych i wysiedlonych. Złożono też kwiaty, odbyły się prelekcje historyczne.

TsF / opr. ToMa

Fot. TsF

Exit mobile version