W Woli Uhruskiej jak w uniwersyteckiej klinice

lekarz

W Woli Uhruskiej rozpoczął się obóz społeczno-naukowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od dziś (02.07.) przez dwa tygodnie w budynkach miejscowego ośrodka zdrowia i gimnazjum dyżurować będą lekarze specjaliści oraz znajdujący się pod ich opieką studenci.

– To jedna z misji uczelni. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej misją tą jest jeszcze działanie na rzecz środowiska, w którym żyjemy – wyjaśnia prof. dr hab. Grzegorz Dzida, koordynator przedsięwzięcia ze strony Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Pracujemy na rzecz społeczności nie tylko tej gminy, ale również i innych okolicznych. Sława tego obozu już znacznie przekracza granice Woli Uhruskiej. Na badania przyjeżdżają do nas ludzie z bardzo dużego terenu. Przy organizacji obozu zawsze pytamy mieszkańców, jakich specjalistów by sobie życzyli. I oczywiście dostosowujemy program do lokalnych potrzeb.  

– Zaprosiliśmy kilkunastu lekarzy i studentów. W przeszłości organizowaliśmy już kilka takich obozów. A od ubiegłego roku nawiązaliśmy ponownie współpracę. Udzielono wówczas około 1200 porad medycznych. Mamy nadzieję, że obóz w tym roku będzie się cieszył podobnym zainteresowaniem – mówi Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska.

– Dzisiaj przyjechała nawet pani dietetyczka i udziela porad. Przewidujemy też konsultacje z profesorem w sprawie boreliozy, bo na naszym terenie jest to bardzo potrzebne – stwierdza Łucja Łukasiewicz, organizator obozu. – Laboratorium jest bardzo oblegane. Zakres badań został w nim poważnie rozszerzony. Wykonujemy nawet TSH i inne badania specjalistyczne.  

– Nie narzekamy na niedobór pacjentów – mówi prowadzący laboratorium dr n. farm. Dariusz Duma. – Chyba jesteśmy tym miejscem w obozie, przez które przewija się największa grupa osób. Rokrocznie 300-400 pacjentów zgłasza się do nas na badania. Dzieje się tak szczególnie z racji tego, że dla każdego z nich wykonujemy pełen profil badań, które mamy dostępne.

– Obóz jest przy okazji doskonałą nauką nie tylko samej medycyny, ale też tego, jak ważną rolę w pracy lekarza pełnią działania społeczne. I to jest bardzo wychowawcze. Studenci widzą, iż medycyna to nie tylko nauka i praktyka kliniczna  – dodaje prof. Grzegorz Dzida.

– To dla nas świetna nauka – mówią o uczestnictwie w obozie sami studenci. – Na studiach uczymy się teorii, a tutaj widzimy jak nasza praca przejawia się w prawdziwym życiu. Uczymy się po prostu, jak przyjmować pacjentów. I to jest bardzo fajne.

W Woli Uhruskiej można skorzystać z porady m.in. okulisty, kardiologa, laryngologa, ortopedy czy stomatologa. Pełny harmonogram badań można zobaczyć poniżej.

KraJ / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version