04.08.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

agora

Na zdj. Zbigniew Herbert, Ateny. Agora. Akropol, około 1975 roku. Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej, fot. nadesłane

Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta zatytułowana „Nagła wyspa. Herbert 2019” czynna będzie od poniedziałku (5 sierpnia) do 15 sierpnia na placu Litewskim w Lublinie. Przygotowała ją Fundacja im. Zbigniewa Herberta, we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Zbigniew Herbert pisał nie tylko wiersze i eseje, ale także rysował. Pozostawił prawie 300 szkicowników przechowywanych obecnie w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej. „Zbigniew Herbert miał dar patrzenia na świat przenikliwie i czule. Wystawą jego wierszy i rysunków chcemy o tym przypominać i jednocześnie chcemy zachęcać do podążania za spojrzeniem poety. Pierwszą wersję wystawy prezentowaliśmy w sierpniu zeszłego roku w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie. Teraz wiersze i rysunki Herberta pojawią się na placu Litewskim w Lublinie. W ten sposób to, co nam pokazał i pozostawił Herbert, raz jeszcze zagości w centrum ważnego europejskiego miasta, w miejscu, w którym codzienność spotyka się z tym, co niecodzienne i świąteczne. Zapraszamy na spotkanie z Herbertem w samym sercu Lublina – miasta Unii Lubelskiej i Lubelskiego Lipca ‘80, ale też miasta poetów, zwłaszcza Czechowicza, który dla Herberta był bardzo ważny” – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. „Poezja Herberta jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy autora Napisu, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech” – napisał we wprowadzeniu do wystawy jej autor, prof. Paweł Próchniak. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Joanna Zętar z Bramy, która zaprosi na wystawę i spotkanie, które poprowadzi 11 sierpnia.

Przywołamy też słowa żony Zbigniewa Herberta, Katarzyny Herbertowej o rysunkach poety.

Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie prof. Iwona Hofman. Jesienią tego roku, nakładem Narodowego Centrum Kultury ukaże się książka zatytułowana „Świadectwa, mit, tajemnica. O Gustawie Herlingu-Grudzińskim na jubileusz” (pod redakcją Zdzisława Kudelskiego). Wśród szesnastu autorów są m.in. Andrzej Kowalczyk, Rafał Habielski, Leszek Szaruga, Włodzimierz Bolecki, Seweryna Wysłouch, Feliks Tomaszewski, Paweł Panas, Magdalena Śniedziewska. W książce znajdą się także zapisy dwóch rozmów Zdzisława Kudelskiego z Krzysztofem Pomianem i G. Herlingiem- Grudzińskim. Gość programu, prof. Iwona Hofman jest autorką tekstu o roli Herlinga w „Kulturze”. Prof. Hofman jest dziekanem Wydziału Politologii UMCS, prowadzi Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, jest przewodniczącą Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera i sekretarzem Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, a także przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych przy Polskiej Akademii Nauk.

Błażej Maciorowski z Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie zaprosi na niedzielne Święto Pszczół organizowane przez Ogród Botaniczny UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w godz. 11.00-16.00. „Będziemy wspólnie zastanawiać się i uczyć, jak pomóc naszym skrzydlatym zapylaczom. Zwrócimy szczególnie uwagę na 5 Zasad Przyjaciół Pszczół.” – czytamy w zaproszeniu.

Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version