Biała Podlaska: park jak za czasów Radziwiłłów. Rewitalizacja na finiszu

radziwilowski

Widać postępy prac rewitalizacyjnych w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej. Większość inwestycji ukończona zostanie po wakacjach. Nowy blask zyska amfiteatr, kaplica, a także Muzeum Południowego Podlasia. Odtworzona zostanie też brama koszarska.

– Wszystkie prace są bardzo zaawansowane. W amfiteatrze większość robót jest wykonana już w stu procentach. Trwają jeszcze prace przebudowy odwodnienia dachu oraz związane z przygotowaniem sceny. Niedawno została zainstalowana winda dla osób niepełnosprawnych. Wykonywane są siedziska i urządzenia sanitarne. Prawie już ukończony jest sam dach – o szczegółach prac mówi Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta miasta.

– Bardzo cieszę się, że w Parku Radziwiłłowskim trwają szeroko zakrojone prace przy fortyfikacjach, architekturze, zieleni, dające szansę na odtworzenie jego historycznych walorów – stwierdza Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Chciałbym przede wszystkim zauważyć wielkość prac przy fortyfikacjach staroholenderskich, istotnych dla sztuki wojennej XVII wieku, znanych w Polsce i pozwalających na wyróżnienie Białej Podlaskiej wśród innych zabytkowych obiektów naszego regionu. W ramach tych prac rekonstruujemy bark obronny zachodni, czyli kurtyny oraz część bastionów. Odtwarzamy też bramę do koszar (koszarską)

– Znaczna część drzewostanu to są samosiewy. Park był dawniej tylko w tej części, którą dzisiaj nazywamy ogrodem włoskim. Na fortyfikacjach nigdy nie było drzew, to efekt zaniedbań z XIX wieku. W wyniku tego dzisiaj ten park postrzegany jest jako zieleń na wałach. Niestety w czasie prac rekonstrukcyjnych część tych drzew musi zostać usunięta – dodaje Jan Maraśkiewicz.

– Obecnie trwa remont budynku głównego Muzeum Południowego Podlasia, w którym będą mieściły się sale ekspozycyjne. W tej chwili trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Rozpoczęliśmy już prace nad aranżacją wystaw – informuje dyrektor muzeum, Violetta Jarząbkowska. – Budynek, tak zwana wieża bramna, jest obiektem muzealnym od 1983 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. W wyniku remontu zostaną usunięte bariery architektoniczne, będą też tzw. pętle indukcyjne, które pomogą w komunikowaniu się z ludźmi niedosłyszącymi.  

– Bardzo ważnym obiektem jest kaplica parkowa. Prowadzone prace przyniosły ogromną niespodziankę. Odkryto bowiem miejsce, w którym  Radziwiłłowie ukrywali szczątki św. Jozefata Kuncewicza. W kaplicy wykonana jest już podbudowa pod posadzkę oraz instalacja elektryczna. Kaplica znów będzie miejscem sakralnym – dodaje Gabriela Kuc-Stefaniuk.

W czasie prac renowacyjnych odkryto pod budynkiem muzeum cegielno-kamienną posadzkę, a także piwnice pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku. Obiekty te częściowo będą udostępnione zwiedzającym.

Remont muzeum zakończy się pod koniec roku. Amfiteatr zostanie uroczyście oddany do użytku we wrześniu podczas festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Koszt wszystkich prac to 25 mln złotych, z czego 16 mln wynosi dofinansowanie unijne.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version