W Chełmie powstaną nowe ścieżki rowerowe. W najbliższym czasie planowane są dwie inwestycje, w ramach których stworzone zostaną nowe odcinki. Pierwsza z nich dotyczy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Kolejowej.
– Przetarg na tę inwestycję został już rozstrzygnięty. Umowa została podpisana – informuje Damian Zieliński z chełmskiego ratusza. – Inwestycja ta powstanie w ramach programu „Poprawa bezpieczeństwa transgranicznej infrastruktury Chełma i Łucka”. Długość ścieżki rowerowej wyniesie ponad kilometr. Możemy spodziewać się, że wykonawca w najbliższym czasie odbierze plac budowy i rozpocznie prace. Planowany termin ukończenia tej inwestycji przypada na maj 2020 roku. Ta ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Kolejowej jest jednym z elementów całej inwestycji, która zakłada przede wszystkim wymianę nawierzchni jezdni oraz przebudowę chodników na odcinku ulicy Kolejowej rozpoczynającym się na wysokości al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a kończącym się na ulicy Przemysłowej – dodaje.
– W mieście jest dosyć mało ścieżek – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Mariusz Ostrowski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie. – Ruch rowerowe jest ekologiczny. Wśród dzisiejszego natężenia pojazdów te jednoślady mogą spełniać istotną rolę – dodaje.
Wraz ze wzrostem ilości ścieżek rowerowych zwiększy się także ilość korzystających z nich cyklistów. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, które rowerzyści powinni znać. – Pamiętajmy, że kierujący rowerem jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i ma zarówno swoje prawa, jak i obowiązki – tłumaczy Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Miłośnicy jednośladów powinni korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku takiej przestrzeni można jechać poboczem lub jezdnią. Zabrania się korzystania przez rowerzystów z chodników. Jest to dozwolone wyjątkowo, gdy cyklista opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która również jedzie na rowerze – dodaje.
– Wychodząc naprzeciw bezpieczeństwu rowerzystów zakupiliśmy dwa rowery dla straży miejskiej – opowiada Ostrowski.
– Ważne jest to, żeby rower był odpowiednio wyposażony i sprawny technicznie – apeluje Czyż. – Bardzo istotne jest oświetlenie. Nasze prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. Po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte. Każdy rowerzysta powinien posiadać dzwonek, żeby móc nadać sygnał dźwiękowy, ostrzegający. Cyklista powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo używając za każdym razem kasku – dodaje.
Władze Chełma planują także budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 844, która się rozpocznie w Chełmie przy ulicy Hrubieszowskiej, a skończy w Kamieniu. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Lublin Damian Zieliński, w najbliższym czasie podpisany zostanie aneks do umowy o dofinansowanie oraz ogłoszony zostanie przetarg na tę inwestycję.
KraJ
Fot. pixabay.com