„Cały świat to jeden wielki Chełm” – pod takim hasłem rozpocznie się dziś Festiwalu Kultury Żydowskiej. Najstarszym dowodem na obecność Żydów w mieście jest napis na nagrobku z miejskiego kirkutu, poświadczający rok 1442.
– Z Chełmem związana jest tradycja humoru żydowskiego. Żydzi z Chełma przedstawiani byli jako sympatyczni głupcy znajdujący zawsze dziwaczne lub złe rozwiązania problemów – mówi dyrektor Departamentu Promocji i Kultury w Urzędzie Miasta Chełm Bartłomiej Kazimierczak – Chełm zidentyfikowany w kulturze i folklorze Żydowskim jest, był i będzie dlatego tym festiwalem postanowiliśmy nawiązać do historii i folkloru. Kultura żydowska nawiązująca do czasów przedwojennych wydaje nam się szczególnie barwna.
Wydarzenie rozpocznie się inscenizacją wieczerzy szabasowej.
– Specjalnie z Izraela przyleciały osoby, które pomogą w przygotowaniu tej wieczerzy – mówi założyciel zespołu Szalom Chełm Mariusz Matera – zaprezentują one kuchnię chełmską – żydowską. To jest niezwykłe, że spotkają się dwa światy, które rozeszły się po wojnie.
Ponadto przez cały okres trwania festiwalu będą odbywały się różnego rodzaju warsztaty – kuglarskie, taneczne czy warsztaty wycinanek. Wydarzenie ma charakter otwarty.
Szczegółowy program znajduje się na stronie Chełmskiego Domu Kultury.
KraJ/WP
Fot. ChDK