O możliwości zastosowania teledetekcji rozmawiali przedstawiciele puławskiego Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości za pomocą specjalistycznych czujników.
– Rozmawialiśmy o tym, czy zastosowanie teledetekcji pozwoliłoby na bardziej precyzyjne określanie zjawiska suszy – mówi dyrektor IUNG, Wiesław Oleszek: – System, który mamy, oparty jest na prawie 600 stacjach meteorologicznych położonych w całym kraju. On jest w miarę dokładny. Chodzi bardziej o to, że szacowanie strat sprawia duże kłopoty i prawdopodobnie takie satelitarne systemy mogłyby pomóc. Moglibyśmy zlokalizować konkretną działkę z konkretną uprawą i określić czy na tej działce wystąpiła susza. Na razie są to jeszcze rzeczy trudne do analizy, dlatego że korelacje pomiędzy tym, co my robimy z pomiarów naziemnych, a tym, co otrzymujemy z satelity, są dosyć niskie.
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach prowadzi monitoring suszy na terenie całego kraju. Naukowcy planują zorganizować w Puławach konferencję dotyczącą możliwości zastosowania teledetekcji.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Magdalena Kowalska