108 pasjonatów lotnictwa rozpoczęło szkolenie podstawowe w dęblińskiej Szkole Orląt. To przyszli piloci, logistycy nawigatorzy i kontrolerzy ruchu lotniczego.
Sześciotygodniowe szkolenie podstawowe, czyli tak zwana unitarka, to nauka żołnierskiego abecadła, która każdorazowo rozpoczyna przygodę z Lotniczą Akademią Wojskową.
– Największy nacisk jest kładziony na podstawowe przedmioty ogólnowojskowe, na weryfikację sprawności fizycznej, wytrzymałość, musztrę – mówi major Paweł Orłowski, pełniący obowiązki dowódcy batalionu szkolnego: – Okres szkolenia podstawowego zakończy się przysięgą wojskową z defiladą, którą będą podziwiać ich najbliżsi, więc muszą być jak najlepiej przygotowani.
– Będę przechodzić teraz swoją drugą unitarkę – mówi starszy szeregowy podchorąży Maria Krzywak: – Rok temu również byłam w Szkole Orląt, jednak chciałam zmienić kierunek, żeby realizować swoją pasję latania i w tym roku mi się udało. Dostałam się na specjalność pilot samolotów transportowych. Moja mama skakała ze spadochronem w klubie, od dziecka byłam na lotniskach i miałam styczność z pilotami wojskowymi, ze spadochroniarstwem. Stąd pomysł na wojsko i siły powietrzne.
– Zawsze chciałem latać. To było moje marzenie – mówi szeregowy podchorąży Robert Maj: – Niestety dostałem się jedynie na nawigację. Nadal jestem na liście rezerwowej na pilotaż samolotów śmigłowcowych, więc nie porzucam nadziei.
– Było ponad 600 podań. Przyjęliśmy 108 osób, w tym 12 kobiet – mówi podpułkownik Jarosław Wojtyś, szef wydziału wychowawczego Lotniczej Akademii Wojskowej: – Przykładowo na kierunki lotne, czyli na pilotaż, przyjęliśmy 60 osób, na nawigację – 10, ruch lotniczy – 13, a na logistykę 25.
– Przed 6.00 mamy pobudkę. Po krótkiej toalecie następuje zaprawa, bieg, śniadanie, apele poranne i zajęcia do późnych godzin wieczornych – mówi Paweł Orłowski.
– Szkolenie podstawowe polega też na tym, żeby tym młodym ludziom, którzy przyszli z cywila, pokazać jak prawidłowo powinien być założony mundur i oporządzenie, a nawet takie prozaiczne rzeczy jak ścielenie łóżka zgodnie z regulaminem – zaznacza Jarosław Wojtyś.
Uroczystą przysięgę wojskową, która zakończy okres szkolenia podstawowego, zaplanowano 27 września.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. Łukasz Grabczak