Mija 80 lat od podpisania w Moskwie paktu o wzajemnej nieagresji Niemiec i Związku Radzieckiego w razie działań wojennych – paktu Ribbentrop-Mołotow, zwanego IV rozbiorem Polski. To Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Instytucje zajmujące się historią XX wieku organizują akcje przypominające o tragicznych skutkach współpracy obu totalitaryzmów.
Zarówno Instytut Pileckiego, jak i Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przypominają o rocznicy Paktu Ribbentrop-Mołotow poprzez wydarzenia i kampanię społeczną. Jutro (24.08) w Warszawie Instytut Pileckiego organizuje rejs po Wiśle pt. „Wojna na dwa brzegi”, który przybliży historię okupowanej stolicy.
Natomiast kampania Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność „Pamiętaj. 23 sierpnia” polega na przybliżeniu historii osób, które zostały pokrzywdzone przez systemy totalitarne. Bohaterką tegorocznego spotu jest Juliana Zarchi, Litwinka niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: niemiecki nazistowski i sowiecki.
Do akcji można też włączyć się poprzez założenie okolicznościowej przypinki lub ustawienie specjalnej nakładki na zdjęcie na Facebooku.
Symbolem Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu jest czarna wstążka. Wspomnienie zostało ustanowione przez Parlament Europejski. Po raz pierwszy było obchodzone w 2009 roku, w 70. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow.
IARb / RL (opr. DySzcz)
Fot. ipn.gov.pl