Euroregion Przybuże korzyścią dla obszarów przygranicznych

rzeka

Jedenaście samorządów z powiatu bialskiego podpisało porozumienie w sprawie powołania komitetu organizacyjnego Stowarzyszenia Euroregion Przybuże. Stowarzyszenie ma koordynować współpracę samorządów i społeczności lokalnych z obszarów przygranicznych. Jednym z ważniejszych założeń porozumienia jest lobbing na rzecz ułatwienia ruchu transgranicznego, a także pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na różne inwestycje.

O korzyściach wynikających z przynależności do Stowarzyszenia, o tym między innymi mówi pomysłodawca inicjatywy wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk. – Podstawową sprawą każdego regionu jest rozmiękczanie granicy. Chcielibyśmy więcej korzystać ze swojego położenia geograficznego. Ono preferuje, by przygraniczność służyła rozwojowi. Słupki i szlabany prowadzące do Brześcia zniechęcają do odwiedzenia sąsiadów. Chcemy wspólnymi siłami zabiegać o to, by granica była przyjazna dla chcących ją legalnie przekraczać. Będzie to wyjście naprzeciw, tak jak zrobili to Białorusini, którzy zapraszają nas bez wiz. Ruch odbywa się na vouchery do terenów przygranicznych, jest to zalążek małego ruchu granicznego. Boomu turystycznego Białorusinów na tym terenie nie ma. To działa jak w rynku, jeśli będzie potrzeba to powstanie zaplecze. Są punkty gastronomiczne i hotelowe, które chętnie by się rozwinęły, jeżeli ruch przygraniczny zostałby wzmocniony. To także atrakcja dla nas, jako mieszkańców tego terenu, bo po drugiej stronie są ciekawe tereny turystyczne.

Środki na inwestycje

– Pojawienie się takiej instytucji daje potencjalne możliwości do uzyskiwania dodatkowych środków na nasze bolączki: infrastrukturę drogową czy mały ruch graniczny – przyznaje Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy Biała Podlaska. – Ważnym z punktu widzenia naszej gospodarki jest budowa nowego mostu na Bugu. Obecnie są wąskie gardła. Jeśli będzie nowa i lepsza infrastruktura to transfer towarów, usług czy ludzi będzie lepszy.

Korzyści dla dwóch stron

– Nasza gmina wyraziła chęć wystąpienia do Euroregionu Przybuże, jest szansa, że przyłączą się również samorządy po drugiej stronie Bugu – zaznacza Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów. – Chcielibyśmy zacieśnić relacje w ramach gmin powiatu bialskiego. Jest również sporo inicjatyw po stronie białoruskiej. Akceptujemy inicjatywy związane z wymianą kulturalną, młodzieży, przedsięwzięcia dotyczące ochrony środowiska.

Oprócz gmin Terespol, Konstantynów i Biała Podlaska chęć wstąpienia do Stowarzyszenia Euroregion Przybuże wyraziły też miasta Biała Podlaska i Terespol, powiat bialski oraz gminy Janów Podlaski, Kodeń, Leśna Podlaska, Tuczna i Zalesie.

Siedzibą komitetu organizacyjnego stowarzyszenia jest miasto Biała Podlaska.

MaT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version