Fotonika to lubelska specjalność. Miliony na lasery i światłowody

swiatlowod

17 mln zł czeka na innowatorów z dziedziny fotoniki. Pieniądze trafią do konsorcjów, składających się z naukowców i przedsiębiorców, w ramach drugiej edycji wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Fotonika to nauka z pogranicza optyki, elektroniki i informatyki, zajmująca się przekazywaniem, gromadzeniem i obróbką informacji za pomocą światła, między innymi przy pomocy światłowodów czy laserów.

Wielomilionowe granty, które w 2018 roku – w ramach pierwszej edycji konkursu – trafiły do konsorcjów, realizowane są m.in. przez badaczy Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej.

– Fotonika jest na co dzień obecna w naszym życiu, a jej rozwój jest nieunikniony – mówi dr Paweł Mergo, kierownik Pracowni Technologii Światłowodów Wydziału Chemii UMCS. – Lata 60. czy 80. XX wieku to czas rozwoju elektroniki. Fotonika to pójście o krok dalej, bowiem przesyłanie fotonów oznacza dużo większe możliwości. Myślę, że nie dałoby się przesyłać tak dużej liczby danych, gdyby nie rozwój światłowodów.

– Rozwój technologii związanych z fotoniką ma wpływ na gospodarkę całego regionu – przekonuje Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. – Wywiera on duży wpływ na rozwój ważnych dla naszego regionu tak zwanych inteligentnych specjalizacji, którymi są: biogospodarka, medycyna, informatyka, automatyka, energetyka niskoemisyjna. Fotonika jest wykorzystywana we wszystkich tych dziedzinach.

Czym zajmują się konsorcja, które otrzymały granty w ramach pierwszej części konkursu? – To wytwarzanie, nowych lepszych związków lantanowców, czyli pierwiastków optycznie aktywnych do wzmacniaczy i laserów światłowodowych. Dodatkowym aspektem jest, że te lantanowce będziemy brać z recyklingu, bowiem sporo z nich jest w bateriach. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować tych związków zagranicą. W ten spośób będziemy nie tylko pomagać środowisku, ale też rozwijać fotonikę – wyjaśnia Paweł Mergo

Technologia światłowodowa posłuży też do badania stanu powietrza. – Nowe źródła światła wytworzone dzięki naszym modułom, będą pomagały w ściganiu przestępców, którzy zatruwają naszą atmosferę – mówi Paweł Mergo. Jak dodaje, nowa technologia przyczyni się także do bezpiecznego przesyłania danych.

Rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Kamil Melcer, podkreśla, że w całym programie chodzi o wzmocnienie potencjału województwa. – Przedsiębiorcy, a przede wszystkim naukowcy z Lubelszczyzny mają doskonałe osiągnięcia w tej dziedzinie, a fotonika stała się specjalnością tego regionu.

Druga edycja konkursu ruszy w październiku.

SzyK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version