Gwałtowne burze, silny wiatr. Jak się zachować?

nature 3159410 960 720

Wiosna i lato to nie tylko dobra pogoda i słońce, ale także ulewy i burze. W każdej takiej sytuacji musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

– Jeżeli są burze, to najlepiej zostańmy w domu czy w innych zamkniętych, bezpiecznych przestrzeniach – zaznacza kapitan Andrzej Szacoń, z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. – Warto zabezpieczyć przedmioty, które znajdują się na balkonie. Wszystko po to, by nie stanowiły one zagrożenia dla osób znajdujących się na zewnątrz. Warto mieć naładowany telefon, aby w przypadku potrzeby informowania służb o jakiś zdarzeniach mieć kontakt ze światem – dodaje.

– Nie możemy ulegać emocjom i wpadać w panikę. Z drugiej strony nie możemy zjawisk meteorologicznych bagatelizować – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Grzegorz Wiński, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Zachowajmy spokój i realnie oceńmy sytuację. Należy zastosować się do kilku bardzo prostych zasad. Po pierwsze szukajmy schronienia, ale róbmy to rozsądnie. Nie stawajmy pod wysokimi drzewami czy słupem energii elektrycznej – dodaje.

– Jeżeli nie możemy pozostać w domu lub przebywamy poza nim, to unikajmy otwartych przestrzeni, żeby nie być tym najwyższym punktem na terenie – opowiada kapitan Szacoń. – Jeżeli już tak się zdarzy, a jesteśmy w grupie, to warto się rozproszyć – dodaje.

Co zrobić, gdy ktoś zostanie porażony piorunem? – Nie możemy bać się podejść do poszkodowanego – tłumaczy Paweł Krasowicz, dyspozytor medyczny. – Należy pamiętać, że w przypadku porażenia piorunem, ta osoba nie zagraża nam bezpośrednio. Możemy spokojnie jej dotknąć, sprawdzić parametry, oddech, puls i w razie czego przystąpić do czynności resuscytacyjnych. Należy też wezwać pomoc. Jeżeli dana osoba nie oddycha przystępujemy do standardowego postępowania, czyli do masażu klatki piersiowej. Trzydzieści uściśnięć, dwa wdechy to podstawowa sprawa – dodaje.

– Podczas burzy szukamy takiego schronienia, które przede wszystkim chroni nas przed deszczem. Nie jest to takie optymalne i najbardziej zdroworozsądkowe zachowanie – zaznacza Wiński. – Schronienia, które ochronią przed ulewą niekoniecznie mogą uchronić nas przed wyładowaniami atmosferycznymi. Nie chrońmy się także przed elementami konstrukcyjnymi, które mogą podczas gwałtownych porywów wiatru sprowadzić się do funkcji żagla, czyli wszelkiego rodzaju banery reklamowe. Tego rodzaju schronień powinniśmy unikać – dodaje.

– Niestety u nas w społeczeństwie kultywuje się podejście, że poszkodowanego nie należy dotykać, ponieważ uszkodzimy mu kręgosłup – podkreśla Krasowicz. – Jeżeli jednak ktoś nie oddycha, a my nie udrożnimy mu dróg oddechowych i nie rozpoczniemy reanimacji to on umrze – dodaje.

– Telefonu podczas burzy używajmy tylko w przypadku potrzeby powiadomienia służb o jakiś zdarzeniach – apeluje kapitan Szacoń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w najbliższe weekend (24-25.08) w województwie Lubelskim będzie słonecznie. Burze przewidziane są w następnym tygodniu (26.08-01.09).  

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version