IV Festival „U zbiegu rzek”

Dlaczego Lubelszczyzna, Mazowsze, Podlasie i Małopolska spotykają się w Stężycy?

Stężyca – niegdyś miasto królewskie centrum administracyjne. Dawna Ziemia Stężycka na przestrzeni wieków z racji swego położenia, należała do różnych jednostek administracyjnych. za czasów I Rzeczypospolitej należała do woj. sandomierskiego i stanowiła krańce Małopolski. W 1793 roku została włączona do woj. lubelskiego. Następnie co jakiś czas zmieniła się przynależność administracyjna. region został przydzielony do zaboru austriackiego, w prowincji Galicja Zachodnia, następnie do Księstwa Warszawskiego, departamentu siedleckiego. Będą w granicach Królestwa Polskiego region należał do województwa podlaskiego następnie guberni siedleckiej potem lubelska. po I wojnie światowej region należał do powiatu garwolińskiego woj. lubelskim, a tuż przed wybuchem II wojny w woj. warszawskim. Od reform administracyjnej w 1975 roku teren w widłach wieprza i Wisły zalicza się do Lubelszczyzny.

CELE OGÓLNE FESTIWALU:

Promocja niematerialnego i materialnego dziedzictwa kulturowego Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia i Małopolski Ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji dawnych mieszkańców wsi polskiej. Ukazanie na bogactwo dziedzictwa kulturowego poprzez różnice i podobieństwa tradycji w mikroregionach, przejawiających się głównie w śpiewie, muzyce i strojach ludowych. Integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami Festiwalu tj. amatorskimi zespołami artystycznymi z Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia i Małopolski.

TERMIN I MIEJSCE:

Festiwal odbędzie się w dniach 10 lipca /sobota/ 2019 roku w kompleksie wypoczynkowo-rekreacyjnym „Wyspa Wisła” w Stężycy powiat rycki, woj. lubelskie.

Organizatorami IV Festiwalu Tradycji Ludowych Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia „U zbiegu Rzek” są:

Fundacja ”Z przytupem”

“TWÓJ GŁOS” – gazeta powiatu ryckiego i garwolińskiego

Kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny „Wyspa Wisła” w Stężycy

Partnerzy:

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie!”

Patronat medialny nad festiwalem objęli:

TWÓJ GŁOS – gazeta powiatu ryckiego

Polskie Radio Lublin

TVP 3 Lublin

Dęblin News – Dębliński portal informacyjny

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Marszałek Województwa Lubelskiego pan Jarosław Stawiarski oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pani Maria Fajger.

Sponsorzy festiwalu:

Bank Spółdzielczy w Rykach, Nadleśnictwo Puławy – Lasy Państwowe, JMP Flowers Gospodarstwo Ogrodnicze Maria i Jarosław Ptaszek,  Miejski Dom Kultury w Dęblinie,

Info i fot. materiały organizatora /nadesłane/

Exit mobile version