Multimedialna podróż w głąb historii. W Lublinie powstała wyjątkowa aplikacja

aplikacja

W Lublinie powstała pierwsza w Polsce aplikacja o niepodległości naszego kraju. Program stworzył zespół z Instytutu Historii UMCS pod naukowym kierownictwem profesora Jana Pomorskiego. Aplikacja zawiera między innymi niepublikowane dotąd zdjęcia, materiały źródłowe i film o Bitwie Warszawskiej.

– To multimedialna podróż w głąb historii – mówi jeden z autorów aplikacji, naczelnik Biura Badań Historycznych lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Kruszyński: – To multimedialny interaktywny atlas połączony z całą narracją tego okresu. Można wejść w mapę, prześledzić bitwy, wejść w konferencję wersalską, zobaczyć Piłsudskiego, Dmowskiego w ujęciach zupełnie nieznanych. Wszystko można sobie powiększyć, zmniejszyć, ubogacić wiedzę. To kapitalnie nieprawdopodobny projekt multimedialny. Pierwszy w Polsce i w tej części Europy. To trzeba zobaczyć.

Ci, którzy sprawdzili aplikację, podkreślają przystępną formę przekazania wiedzy i prostą nawigację.

– Jest to spora aplikacja, ale sprzęty, które teraz mamy w telefonach, bezproblemowo ją obsługują – mówi Marcin Kruszyński: – Będziemy robili kolejne rzeczy. To są bardzo drogie przedsięwzięcia. Czekamy na reakcje ludzi, na odpowiedź na pytanie czy to jest jakiś pomysł aby im pokazywać przeszłość.

– Niewątpliwie jako nauczyciel wykorzystam mapy interaktywne – mówi dr Robert Rabenda, nauczyciel w prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Lublinie oraz pracownik naukowy w Instytucie Historii KUL: – Można na nich zobaczyć zmiany frontu, czego nie da się pokazać na tradycyjnej mapie. I wtedy można wyciągnąć wnioski. Bardzo bogata jest też nie tylko audioteka, ale przede wszystkim fotografia, która ilustruje te wydarzenia, które miały miejsce po I wojnie światowej. Tę skomplikowaną historię można w ten sposób jakoś poskładać.

Aplikacja „Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922” dostępna jest zarówno na systemy Android, jak i IOS. W planach jest również stworzenie podobnej aplikacji, poświęconej opozycji w PRL-u.

Aplikację można pobrać w Google Play i App Store:

 

MaTo (opr. DySzcz)

Fot. www.umcs.pl

Exit mobile version