Funkcjonariusze Służby Więziennej we Włodawie i Straży Granicznej w Chełmie podejrzani o wyłudzenia odszkodowań. Zarzuty usłyszało 11 osób, wobec dwóch sąd zastosował tymczasowy areszt. Kwota wyłudzonych świadczeń może sięgać ponad miliona złotych.
Prowadzone śledztwo dotyczy wyłudzania odszkodowań z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych zdarzeń. – Chodzi o polisy dotyczące sfingowanych wypadków oraz dokumentację medyczną, która przy realnie zaistniałych zdarzeniach umożliwiała uzyskanie odszkodowań wyższych niż w rzeczywistości należne – wyjaśnia Marcin Kołodziejczyk z Prokuratury Regionalnej w Lublinie. – To wypadki, do których dochodziło lub mogło dochodzić w życiu codziennym. Były one związane głównie z lokomocją, tj. przemieszczaniem się przy użyciu rowerów, chodzeniem po schodach lub po chodniku.
11 osób usłyszało zarzuty. W tymczasowym areszcie przebywa jeden z funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz ortopeda z Parczewa – Piotr R. – Lekarz sporządzał dokumentację medyczną, która była wykorzystywana przy uzyskiwaniu odszkodowań. Specjalista ten z ramienia niektórych firm odszkodowawczych i ubezpieczeniowych oceniał także dokumentację i przyznawał odpowiedni stopień uszczerbku na zdrowiu – dodaje Marcin Kołodziejczyk.
Kwota wyłudzonych świadczeń prawdopodobnie sięga miliona złotych. – Trwają czynności ukierunkowane na weryfikację okoliczności tych zdarzeń. Trudno powiedzieć, czy ta kwota będzie obejmowała wszystkie wyłudzone świadczenia. Może okazać się, że część z nich faktycznie należała się poszkodowanym – przyznaje Kołodziejczyk.
Za wyłudzenie odszkodowania – tak jak za typowe oszustwo – grozi kara do 8 lat więzienia. Ta może zostać podwyższona z uwagi na działanie w ramach uczynienia sobie stałego źródła dochodu z wyłudzania odszkodowań.
Sprawa jest rozwojowa, a to oznacza, że prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
ZAlew / opr. MatA
Fot. pixabay.com
CZYTAJ TAKŻE: Funkcjonariusze Służby Więziennej i Straży Granicznej podejrzani o wyłudzenia odszkodowań