Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi. Najbardziej potrzebne są grupy krwi: 0 Rh(-), A Rh(-), B Rh(-).
Krew wykorzystywana jest do ratowania ofiar wypadków, a także podczas planowych operacji – do jednego przeszczepu potrzebnych jest nawet 20 jednostek krwi.
Dziś w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tym bezcennym darem podzieliło się kilkudziesięciu stałych krwiodawców: – Po raz pierwszy oddałem krew, kiedy skończyłem 18 lat – mówi jeden z nich: – Wiem, że krew jest bardzo potrzebna, dlatego zdecydowałem się ją oddać. Oddałem ją już dobrych kilkanaście razy.
Inny z honorowych krwiodawców oddał już ok. 9 litrów drogocennego daru życia: – To jedyna możliwość doraźnej pomocy komuś – mówi.
– Nic się w tym zakresie nie zmieniło, dalej krwi nie można wyprodukować – mówi Grzegorz Fiedorowicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie: – Tradycyjnie liczymy na tych dawców, którzy z nami współpracują od kilku czy kilkunastu lat, ale również na nowych, którzy zdecydują się na oddawanie krwi. Notujemy rokrocznie kilkuprocentowy przyrost popytu samych szpitali, których na terenie województwa obsługujemy ponad 40. Oczywiście cieszymy się z rosnącej liczby dawców na terenie województwa oraz z tego, że świadomość wśród mieszkańców Lubelszczyzny rokrocznie rośnie, niemniej cały czas potrzebujemy tej krwi coraz więcej.
– Razem z naszym partnerem, firmą Speed Car chcieliśmy propagować oddawanie krwi poprzez pokazywanie, że krew nie bierze się z niczego – mówi Paweł Filip, kierownik działu promocji i marketingu RCKiK w Lublinie: – Muszą być konkretne osoby, które do nas przyjadą i oddadzą krew. Stąd pomysł, żeby zrobić naklejki, które krwiodawcy będą sobie naklejać na samochody. Wtedy będzie widać jak dużo jest krwiodawców i osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, będą mogły zobaczyć, że są takie osoby, które jeżdżą i pomagają bezinteresownie innym. Na naklejce jest napisane „Jadę oddać krew”. Dodatkowo, pierwsze 110 osób, które po raz pierwszy przyjdą oddać krew, dostanie drobne upominki od naszego sponsora.
– Na początek zapraszamy do rejestracji, gdzie należy się zarejestrować – mówi Joanna Kwiatuszewska z rejestracji RCKiK: – Pierwszorazowo dawca ma założoną kartotekę. Następnie wykonujemy morfologię, dawca wypełnia ankietę czekając na kwalifikację lekarską.
– Kilka lat temu sam miałem przetaczaną krew i czuję dług wdzięczności wobec społeczeństwa. Jeżeli mogę, oddaję – mówi jeden z krwiodawców.
Krew można oddać w Regionalnym Centrum w Lublinie oraz w 9 oddziałach terenowych między innymi w Puławach, Białej Podlaskiej oraz Włodawie. Organizowane są też akcje terenowe – harmonogram jest dostępny na stronie internetowej www.rckik.lublin.pl.
MaK (opr. WP/ DySzcz)
Fot. Magdalena Kowalska