NFZ pomoże znaleźć odpowiednią dietę

dieta

Już 170 tysięcy osób zarejestrowało się w serwisie diety.nfz.gov.pl. Został on uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na portalu znajdują się przykłady zbilansowanych diet o różnej kaloryczności. Dostępny jest także wariant dla wegetarian.

– Korzystanie z serwisu jest bezpłatne. By mieć pełny dostęp do planów żywieniowych należy się zarejestrować w serwisie, a potem podać odpowiednie informacje: swoją wagę, wzrost, wiek oraz wybrać rodzaj aktywności fizycznej, jaką uprawiamy – mówi rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Małgorzata Bartoszek. – Na podstawie tych informacji system obliczy nam wskaźnik masy ciała BMI, dzięki któremu dowiemy się, czy nasza waga jest prawidłowa. Następnie możemy wybrać jedną z trzech diet, a system wygeneruje nam jadłospis na 14 dni. Jest tutaj możliwość wymiany posiłków, czyli możemy wybrać takie jedzenie, które lubimy. Możemy także wydrukować listę zakupów. Idziemy z nią do sklepu, więc nie musimy jej tworzyć samodzielnie.

Jak lublinianie dbają o linię. – Staram się kłaść nacisk na świeże warzywa i owoce. Od maja nie jem w ogóle białego pieczywa, a przede wszystkim warzywa, owoce, kasze i białe mięso.

– Właściwa dieta to dieta niskokaloryczna, lekkostrawna. Trzeba zwrócić uwagę, żeby były w niej i produkty roślinne, i zwierzęce, i tłuszcze, i owoce. Wszystko to jednak w rozsądny ilościach, tak aby organizm nie był zmęczony i był zabezpieczony, by nie było ani poczucia głodu, ani sytości. Wówczas dieta jest optymalna – tłumaczy Elżbieta Kotyrba, lekarz rodzinny.

– Pacjenci, którzy do mnie trafiają, najczęściej mają wielochorobowość – opowiada Anna Wrona, dietetyk kliniczny. – Pamiętajmy, że otyłość czy cukrzyca nie bolą, natomiast są bardzo poważnymi chorobami metabolicznymi, które pociągają za sobą szereg konsekwencji. Często pacjenci, którzy są otyli mają cukrzycę. Przy tym schorzeniu powinni mieć określoną dietę, mają jednak do tego na przykład problemy z przewodem pokarmowym, przy których powinni spożywać zupełnie inne produkty. Dietetyk jest od tego, żeby znaleźć złoty środek pomiędzy tymi zaleceniami.

– Proponowany przez NFZ zestaw posiłków oparty jest na diecie DASH, która została opracowana przez amerykańską organizację rządową. Chciałabym jednak podkreślić, że dieta zawarta na naszym portalu jest jedynie wskazówką do tego, jak zdrowo się odżywiać. Przeznaczona jest dla osób zdrowych, bez alergii pokarmowych. Jeśli ktoś chce mieć zindywidualizowany jadłospis, powinien udać się do dietetyka – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.

Serwis diety.nfz.gov.pl jest dostępny także w aplikacji mobilnej. 

MaK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version