Odpust święta Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wsi Lubelskiej – to przywołanie tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach Lubelszczyzny.
– Przynieśliśmy tradycyjne bukiety, niesione w procesjach i składane na ołtarzu – mówią goście nie tylko z Lubelszczyzny odwiedzający skansen i biorący udział w uroczystościach: – Są kłosy zbóż. Jest owies, jęczmień, pszenica, marchewka, jabłko, jarzębina, kwiaty, zioła, piołun, mięta, rozmaryn.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kiermasz ziołowo-miodowy i Odpust na Matki Boskiej Zielnej w skansenie, Lublin, 15.08.2019, fot. Piotr Michalski
Odpustowi towarzyszył jarmark, przypominający ten sprzed wielu lat. Co wówczas było na straganach? – Przede wszystkim dewocjonalia, czyli obrazy, plakietki, tzw. pamiątki z Częstochowy, medaliki, różańce, ale również zabawki – mówi Marzena Bury, kustosz w Muzeum Wsi Lubelskiej: – Dziewczynki radowały się z zegarków, biżuterii, pierścionków odpustowych, a chłopcy nie gardzili głośnymi zabawkami, czyli pistoletami na kapiszony.
Miejscem uroczystości odpustowych jest muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna.
RMaj (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski