Polska Mobilna: nowoczesny sprzęt dla niepełnosprawnych

sprzet

Mają przede wszystkim ułatwić poruszanie osobom niepełnosprawnym w rożnych miejscach i warunkach. Napędzane elektrycznie, sterowane joystickami, a nawet wzrokiem – na placu Teatralnym w Lublinie zorganizowano prezentację sprzętu dla niepełnosprawnych w ramach akcji „Polska Mobilna”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie w ramach akcji „Polska Mobilna”, Lublin, 12.08.2019, fot. Piotr Michalski

Sprzęt dla osób niepełnosprawnych prezentują firmy z całej Polski. Oprócz wózków są specjalne skutery, fotele i pasy stabilizujące.

– To najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest dostępny na rynku – mówią wystawcy: – Mamy przystawkę elektryczną do wózka ręcznego ze stałymi podnóżkami. Mając wózek klasyczny i dopinając tę przystawkę w dość bezproblemowy sposób, jesteśmy w stanie bardziej uniezależnić się na dłuższe dystanse. Prędkość do 20-25 km/h, a zasięg 35 km. Co prawda tyczy się to płaskiego terenu, ale się sprawdza.

– Jestem bardzo zadowolona z tego wózka – mówi jedna z osób testujących nowy sprzęt: – Technika, personalizacja pozwoli mi na samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu – dodaje.

– To jest tego typu sprzęt, który bardzo trudno jest kupić ze zdjęcia, z obrazka – mówi współorganizatorka wydarzenia, Małgorzata Bednarczyk z Centrum Wózków Inwalidzkich: – Dzisiaj i jutro jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby przyjechać i sprawdzić czy to będzie dla nas dobre rozwiązanie. Jeśli nie, to my pomożemy znaleźć coś takiego, co spowoduje, że funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w mieście będzie dużo łatwiejsze.

W ofercie są również podnośniki, przeznaczone głównie dla opiekunów, żeby ten nie dźwigał wózka do bagażnika, a za pomocą pilota zaczepił wózek na podnośnik i przełożył go bez wysiłku.

– Od 28 lat poruszam się na wózku inwalidzkim. Po skoku do wody mam niedowład czterokończynowy. Taki wózek mogę napędzać dzięki temu, że mam rękawiczki i dodatkowe koło, bardzo przylepne, które poprzez docisk ułatwia mi napędzanie wózka – mówi jedna z osób, które odwiedziły dziś plac Teatralny: – Kiedyś wózek elektryczny był marzeniem, najczęściej ściągany był z zagranicy przez osoby prywatne. W tej chwili mamy bardzo szeroki wybór. Nawet ci, którzy potrzebują sterowania ustami czy wzrokiem, mają taką możliwość. Tym bardziej, że w tym roku ruszyło dofinansowanie na wózki elektryczne.

Podczas spotkania prezentowane były także pojazdy, których cena przewyższa możliwości dofinansowania – są one dostępne od 40 tysięcy złotych.

Osoby niepełnosprawne korzystają z różnych źródeł dofinansowania przy zakupie sprzętu – to m.in. dofinansowanie z PFRON-u, NFZ-tu czy różnych fundacji i indywidualnych sponsorów.

Ciąg dalszy spotkania i prezentacji na placu Teatralnym jutro (13.08).

RMaj (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version