Prof. Iwona Hofman o sytuacji języka polskiego

schowek01 60

Dyskusje, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty – na Roztoczu rozpoczyna się 5. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Przez 7 dni w Szczebrzeszynie i Zamościu królować będą literatura i sztuka.

Inicjatywie towarzyszy od początku prof. Iwona Hofman (na zdj.), dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Dzisiaj festiwal ma już swoją markę. Ma wiernych wielbicieli, słuchaczy i uczestników przyjeżdżających nie tylko z Polski, ale jednocześnie – co jest absolutnym fenomenem – zachowuje pewną kameralność. To jest też wartość tego wydarzenia. Tegoroczna edycja ma charakter szczególny nie tylko dlatego, że to pierwszy taki mały jubileusz, ale również dlatego, że podczas festiwalu będą toczyły się dyskusje przybliżające projekt powołania w Szczebrzeszynie Centrum Języka Polskiego – mówi.

Czy to nie jest trochę tak, że Szczebrzeszyn mimo pięknego otoczenia w jakim odbywa się festiwal i osób, które biorą w nim udział, nie jest trochę miejscem spotkania towarzystwa wzajemnej adoracji, a języka polskiego i tak się nie szanuje? 

– Uważam, że istnieje bardzo wyraźna potrzeba naprawy języka, którą postrzegam na poziomie studentów, dziennikarzy, publicystyki, na poziomie badań naukowych. Ogólnie mam świadomość, że język stracił swoje piękno, wyrazistość, subtelność poprzez różne procesy globalne, z których skutkami trudno walczyć. Jednak świadomość naprawy i tego, że możemy wpływać na język poprzez to jak mówimy, ile czytamy, jak się ze sobą komunikujemy, jest bardzo ożywcza. To jest bardzo wyraźny trend. Doświadczenia festiwalu pokazały, że powołanie Centrum Języka Polskiego jest właściwie potrzebą chwili. To Centrum polegałoby na całorocznej działalności służącej promocji języka polskiego. Mamy różne instytucje się tym zajmujące, ale brakuje takiego wyjścia do ludzi, pokazania im jak można ten język usprawnić – mówi prof. Hofman.

W tym roku Festiwal Stolica Języka Polskiego skupia się wokół postaci dwójki poetów – Anny Świrszczyńskiej i Jana Brzechwy. Poświęcone im będą dyskusje z pisarzami i publicystami, a także wystawy czy bitwa na wiersze. W programie festiwalu znalazły się też warsztaty pisarskie, spotkania autorskie ze współczesnymi twórcami, spacery czy koncerty. W tegorocznej edycji gośćmi będą m.in. Wiesław Myśliwski, Adam Zagajewski, Michał Rusinek, Remigiusz Mróz, Małgorzata Rejmer i Barbara Klicka.

Pierwsze wydarzenia w ramach festiwalu rozpoczęły się o godzinie 10.00. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godzinę 19.00 – z koncertem opartym o wiersze Anny Świrczyńksiej wystąpi Monika Borzym.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie potrwa do 11 sierpnia. Wydarzenia ostatniego dnia zaplanowano w Zamościu.

WB / SzyMon / KoI

Fot. archiwum

Exit mobile version