Ponad 106 tysięcy wniosków złożono do końca lipca w województwie lubelskim w ramach Programu „Rodzina 500+”.
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie, które przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia bez względu na dochód rodziny. – Na Lubelszczyźnie z tego programu może skorzystać blisko 395 tysięcy dzieci – informuje wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Chcielibyśmy przypomnieć, że wszystkie wnioski w ramach tego programu, które zostaną złożone do 30 września objęte będą wyrównaniem od dnia 1 lipca bieżącego roku. Wnioski złożone po 30 września będą wypłacane tylko i wyłącznie od tej daty, a więc od 1 października. Nie będzie wtedy wyrównania wypłaty ze środków finansowych – dodaje.
– Wypłaty ze środków finansowych w ramach Programu „Rodzina 500+” przebiegają sprawnie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Mariusz Kidaj. – Prawie 60% dzieci jest objętych pomocą finansową na podstawie wniosków złożonych drogą elektroniczną od 1 lipca, więc większość już te środki otrzymuje. Gminy mają wprawdzie czas, ale starają się wypłacać na bieżąco. Od przyszłego tygodnia rozpoczną się wypłaty z Programu „Dobry Start”. Dokładnie 12 sierpnia przekażemy środki na ten cel. Również tych wniosków wpłynęło bardzo dużo. Zachęcamy do składania wniosków drogą papierowych i nadal elektroniczną. W zeszłym roku było to 242 tysiące uczniów, spodziewamy się bardzo podobnej liczby. W przypadku tego programu bardzo ważne jest to, żeby ten wniosek złożyć do końca listopada. Jeżeli się nie wyrobimy, to świadczenie nie zostanie przyznane. Gwarancją złożenia wniosku, w przypadku Programu „Dobry Start”, jest wypłata do końca września. W przypadku Programu „Rodzina 500+” złożenie dokumentów do końca sierpnia powoduje, że gmina najpóźniej do października wypłaci świadczenie – dodaje.
Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową. Szacuje się, że w województwie lubelskim w ramach Programu „Rodzina 500+” może zostać złożonych około 260 tysięcy wniosków.
SuPer
Fot. archiwum