Przed teatrem usycha drzewo, lublinianie ruszyli na ratunek

67128909 2293969377585868 3895433585401790464 n

Lublinianie wzięli sprawę w swoje ręce i ratują drzewo rosnące obok Teatru Osterwy. Upały spowodowały, że klon usechł i stracił prawie wszystkie liście.

Informacje o umierającym drzewie wrzuciliśmy na nasz profil „Pieszy Żmigród”. Czekając na diagnozę założyliśmy drzewku worek nawadniający i je podlewamy – tłumaczy jedna z inicjatorek akcji. – W innych miastach widziałam takie worki na wszystkich drzewach. Zgłosiłam nasadzenia w centrum z workami nawadniającymi do Zielonego Budżetu. Wniosek jednak nie przeszedł. Może Lublin nie jest na to gotowy? Cieszę się, że mimo wszystko dostałyśmy taki worek, on kosztuje około 100 złotych – dodaje.

– Drzewo przy Teatrze Osterwy było objęte taką samą pielęgnacją jak wszystkie inne drzewa w pasie drogowym. Jedna z mieszkanek założyła na nie worek z wodą. Poinformowała o tym, dlatego nie został on usunięty. Zobaczymy efekty tych działań, czy faktycznie poprawi się nawodnienie drzewa i czy nie będzie żadnych skutków ubocznych, czyli czy worek opasany wokół pnia drzewa nie spowoduje np. odparzenia w korze – mówi Olga Mazurek-Podleśna z kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

– Odstąpiliśmy od wskazywania konkretnych dni podlewania. Firmy wykonują je w zależności od potrzeb. Takie podlewanie zaczyna się od godziny 5 rano. Podlewane są drzewa młode, nasadzone 2, 3 lata wcześniej lub w ubiegłym roku. Same trawniki w pasie drogowym nie są podlewane, przystąpiliśmy do projektu ograniczenia koszenia. Sprzyja to utrzymywaniu wilgoci w glebie – tłumaczy.

– Lublin, jako pierwszy w Polsce, wprowadził nietypowe narzędzia partycypacji skierowane do mieszkańców naszego miasta, czyli Zielony Budżet. Widać zaangażowanie ludzi – co roku zgłoszenia znacząco przekraczają możliwości finansowe przedsięwzięcia, pokazuje to zainteresowanie tematem zieleni w Lublinie. Zauważamy, że projekty są z roku na rok coraz bardziej dopracowane, co również wskazuje na to, że mieszkańcy naszego miasta chętnie pochylają się nad takimi zagadnieniami, szlifują pomysły, korzystają z porad ekspertów, by ten pomysł przedstawić kompleksowo – dodaje Olga Mazurek-Podleśna.

Jeśli chodzi o klon przy Teatrze Osterwy to swoją pomoc zaoferowała firma Landgreen, która w następnym tygodniu zaszczepi drzewo szczepionką mikoryzową. Dzięki temu drzewo tysiąckrotnie zwiększy chłonność. Jak twierdzą przedstawiciele firmy – klon jest do uratowania, a takie szczepienia powinny być obligatoryjne przy każdym nasadzeniu.

LilKa / opr. SzyMon

Fot. FB

Exit mobile version