Rozbudowa COZL. Oddano kolejny budynek [AKTUALIZACJA]

pm cozl010

2019-08-05T10:15:54:14 , Fot. Piotr Michalski COZL . Przemyslaw Czarnek , Jaroslaw Stawiarski , Elzbieta Staroslawska , Artur Sobon . *** Local Caption *** Onkologia

W styczniu ma zakończyć się rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. Na 55 tysiącach metrów kwadratowych znajdzie się miejsce na ponad 500 łóżek dla pacjentów. Dziś (05.08) przekazano do użytku kolejny obiekt wchodzący w skład kompleksu – pięciokondygnacyjny budynek administracyjno-dydaktyczny. Są w nim aule i sale wykładowe, pomieszczenia administracyjne, a także kompleks regeneracyjny dla pracowników z basenem i saunami.

– Docelowo w COZL pacjent ma być przeprowadzony kompleksowo przez cały proces diagnostyki i leczenia – mówi dyrektor placówki prof. Elżbieta Starosławska.

Inwestycja miała zakończyć się 2 lata temu, ale budowa została przerwana. – Przez ten czas znacznie wzrosły jej koszty i z tym się dziś borykamy – zaznacza wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Po to 202 miliony złotych na chwilę obecną z ogólnej sumy, która idzie z budżetu państwa i po to 192 miliony złotych, już wydatkowanych za pośrednictwem wojewody na budowę tego centrum. Tylko w tym roku przekazaliśmy marszałkowi 17 milionów 300 tysięcy złotych. Zostało jeszcze 10 milionów złotych do przekazania z tej puli, która była zaplanowana lata temu. Niestety zwłoka w budowie spowodowała, że trzeba dodatkowych środków – dodaje.

– Zakończenie rozbudowy COZL będzie wiązało się z zwiększeniem finansowania placówki i o tym rozmawiamy z władzami Narodowego Funduszu Zdrowia – podkreśla wojewoda. – To jest absolutna logika. Jak jest duże centrum i państwo wydatkuje ogromne środki na jego finansowanie, to musi iść za tym finansowanie odpowiednio doświadczeń, które tutaj są stosowane. Przewaga COZL w diagnostyce, a później w stosowaniu terapii, która daje szanse na wyleczenie pacjenta, albo przedłużenia mu życia, jest ogromna w wielu obszarach. Dlatego finansowanie, jeśli chodzi o ten pakiet onkologiczny, musi być zdecydowanie największe w województwie lubelskim.

Kolejnym etapem będzie wyposażenie placówki. – Koszt specjalistycznej aparatury medycznej szacowany jest na około 120 milionów złotych – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Wiemy o tym, że dokończyć całkowite doposażenie COZL musimy. Tych pieniędzy na sprzęt trochę brakuje. Wydaje się, że są to bardzo duże kwoty, ale ta suma 120 milionów złotych powinna się znaleźć. Jestem optymistą, bo pamiętajmy, że musimy skończyć to dzieło – dodaje. 

Wiceminister inwestycji i rozwoju oraz przewodniczący Rady Społecznej COZL, Artur Soboń zaproponował, by środki na ten cel pozyskać z puli przeznaczonej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Obecnie w ZIT pieniądze są zapisane na lubelski Dworzec Metropolitarny, ale zdaniem wiceministra istnieje poważne zagrożenie tej inwestycji. – Projekt musi być wykonany i rozliczony do końca 2023 roku. Istnieje poważne zagrożenie niewydatkowania tych środków – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Soboń. – Proponuję, aby do strategii ZIT wpisać beneficjenta w postaci województwa lubelskiego i projekt zakończenia wyposażenia COZL, a w nowej perspektywie finansowej zapisać środki na lubelskie centrum komunikacyjne. Wszystko po to, by spokojnie ten ważny dla Lublina projekt zrealizować – dodaje.

Jak wskazuje Artur Soboń – w przypadku dworca metropolitalnego wciąż jeszcze nie ma złożonego „ostatecznego wniosku o płatność” (termin upływa z końcem sierpnia), nie została złożona pełna dokumentacja, nie wiadomo, jakie będą ostateczne koszty tego projektu. Jego zdaniem przy obecnej sytuacji na rynku należy brać pod uwagę możliwość przedłużania się procedur przetargowych. – Dużym ryzykiem jest zakładanie, że tak duży projekt jak lubelskie centrum komunikacyjne można zrealizować w dwa czy w dwa i pół roku – zaznaczył.

W jego ocenie istnieje zagrożenie niewydatkowania tych środków unijnych, co wiązałoby się z koniecznością zwracania ich do budżetu UE. – Terminów, które mamy dla obecnej perspektywy, nie możemy przekroczyć – dodał wiceminister.

Propozycji Sobonia nie chcą komentować władze Lublina. Biuro prasowe urzędu w przysłało informację, że aktualna wartość projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wynosi ok. 300 mln zł, z czego 136 mln zł ma stanowić dofinansowanie unijne. Do końca sierpnia ratusz ma uzyskać decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, a kompletna dokumentacja techniczna dla dworca jest „w końcowej fazie opracowania”. – Pozyskanie kompletu decyzji i ostateczne podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest do końca 2019 r. Następnie sukcesywnie będą ogłaszane przetargi na realizację inwestycji. Obecnie sukcesywnie pozyskiwane są nieruchomości niezbędne do realizacji inwestycji – głosi oświadczenie biura prasowego Urzędu Miasta Lublina.

MaK / opr. PaW / ToMa

Na zdjęciach: Konferencja prasowa w sprawie zakończenia kolejnego etapu rozbudowy COZL, Lublin, 05.08.2019, fot. Piotr Michalski 

Exit mobile version