Trwa dodatkowa rekrutacja na uczelnie wyższe. Kandydaci oraz absolwenci studiów licencjackich mogą jeszcze ubiegać się o miejsca w lubelskich placówkach.
– Lubelski rynek pracy to przede wszystkim rynek handlu, usług i finansów – zaznacza Monika Różycka-Górska z Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. – W tych branżach najczęściej pracodawcy poszukują pracowników. Zapotrzebowanie jest jednak praktycznie w każdych zawodach. Bez względu na to czy są to absolwenci studiów humanistycznych, czy absolwenci kierunków ścisłych. Te zawody to przede wszystkim archiwiści zakładowi, inspektorzy do spraw BHP, księgowi, nauczyciele edukacji teatralnej czy wychowania przedszkolnego. Pracodawcy poszukują również pracowników, którzy mają konkretne umiejętności, na przykład kucharzy, fryzjerów, mechaników, monterów instalacji hydraulicznych czy konserwatorów – dodaje.
– Nasi nauczyciele akademiccy swoją pasję do nauki przekazują studentom – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej. – Na uczelni działa kilkadziesiąt kół naukowych. To tam właśnie żacy pracują, uczą się, bawią. To są prawdziwi pasjonaci nowych technologii. (…) Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Biuro Karier, zdecydowana większość naszych absolwentów w ciągu sześciu miesięcy od dnia zakończenia studiów ma już pracę i to w swoim zawodzie – dodaje.
– Z naszych doświadczeń wynika, że pracodawcy coraz częściej oprócz dyplomu, który potwierdza uzyskane kompetencje i kwalifikacje, patrzą przede wszystkim na umiejętności – zaznacza Różycka-Górska. – Są w stanie zainwestować w takiego pracownika, jeżeli widzą w nim potencjał. To co znajduje się w CV często odbiega od tego, co kandydat reprezentuje w rzeczywistości. Z umiejętnościami bywa różnie – dodaje.
– Jesteśmy uczelnią oparta na wartościach katolickich, ale, co świadczy o naszej unikalności, jesteśmy otwarci na ludzi wszelkiego typu światopoglądów, wyzwań, sposobu myślenia – podkreśla Ewa Kula z Działu Komunikacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Nasi studenci zawsze podkreślają, że kontakt z profesorami, prawdziwymi mistrzami jest czymś wyjątkowym – dodaje.
– Młody człowiek uważa, że jeżeli już skończył daną uczelnie, ma studia wyższe to już jest idealnym kandydatem dla pracodawcy – opowiada Różycka-Górska. – Przede wszystkim należy poznać oczekiwania pracodawców w tym zakresie – dodaje.
– Od ponad 75 lat pełnimy rolę kulturotwórczą, opiniotwórczą, ale również wnosimy istotny wkład w budowanie gospodarki opartej na wiedzy – mówi rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Aneta Adamska. – Oferujemy kandydatom na studia ponad 80 kierunków praktycznych i dostosowanych do zmieniającego się rynku pracy – dodaje.
Szczegóły dotyczące wolnych miejsc oraz terminów można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com