Są jeszcze wolne miejsca w szkołach. Oświata gotowa na nowy rok

oswiaty

O przygotowaniu placówek do nowego roku szkolnego lubelski kurator oświaty rozmawiał dziś (22.08.) z dyrektorami szkół i gminami. To początek cyklu takich spotkań. Ten rok jest kolejnym rokiem zmian wynikających z reformy oświaty. Pojawiają się 4-letnie licea i 5-letnie technika, definitywnie kończy się też epoka gimnazjów.

– Nie sprawdziły się wszystkie czarne scenariusze, mówiące o tym, że będą masowe zwolnienia wśród nauczycieli i zabraknie miejsc dla uczniów. W tegorocznej rekrutacji mieliśmy do czynienia z sytuacjami tak wyjątkowymi, że wolne miejsca był w renomowanych liceach w Lublinie – stwierdza lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.  

– Jest bardzo dużo miejsc wolnych we wszystkich typach szkół. Panika była zupełnie zbędna – potwierdza Piotr Burek, zastępca Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie z dyrektorami szkół, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, 22.08.2019, fot. Piotr Michalski

– Początek tego roku szkolnego będzie bardzo istotny, bowiem rozpoczną swoją działalność: czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie technikum. Oczywiście będzie to też pierwszy rok szkolny, w którym nie będą już funkcjonowały oddziały gimnazjalne – zaznacza lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

– Zarówno ja, jak i grono pedagogiczne mojej szkoły uważamy, że liceum czteroletnie jest lepszą formułą. Trzyletnie było trochę za krótkie – stwierdza Elżbieta Nawrot, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

– Do końca nie wiem, czego mogę się spodziewać w tym roku. Moja szkoła nie jest zbyt duża. Kwestie lokalowe i ułożenia planu jeszcze trochę mnie zajmują. To jest jak gdyby 2,5 rocznika, który się teraz skumulował. Do tej pory przyjmowałem sześć klas pierwszych, w tym roku przyjmuję dziesięć – mówi Grzegorz Gębka, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Jednak pewne problemy ma nie tylko część szkół średnich, ale także niektóre podstawowe.

– Przez posyłanie do szkoły dzieci sześcio- i siedmioletnich te roczniki są bardzo wymieszane. Rozwój emocjonalny dzieci w poszczególnych oddziałach jest bardzo różny, co powoduje, że trzeba być bardzo czujnym. Pewne zachowania, które na pozór mogłyby się wydawać niewłaściwe, nie wynikają z tego, że uczeń chce nam zrobić na złość, tylko z tego, że znajduje się na takim etapie rozwoju – mówi Marek Krukowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie.

Jednak większość placówek jest już właściwie przygotowana do rozpoczęcia nauki.

– Nasza szkoła jest już po reformie. Przygotowujemy się na wrzesień  – mówi dyrektor szkoły podstawowej nr 5 w Kraśniku. – W tej chwili trwają ostatnie prace nad zamknięciem arkusza organizacyjnego, ale ogólnie szkoła jest przygotowana do rozpoczęcia roku.

– Jest nawał pracy. Trwa kompleksowa modernizacja zewnętrzna placówki i remont wewnątrz. Mamy piękną szkołę, przygotowaną na wrzesień – mówi Maria Stępień, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy w gminie Zakrzówek.

Na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie znajduje się uaktualniany na bieżąco wykaz wolnych miejsc w szkołach.

PaSe / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version