W Białej Podlaskiej podsumowano pilotażowy program ,,Sieciowanie Pomocy”. Ogólnopolski program bazuje na utworzeniu, dzięki wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości, okręgowych i lokalnych ośrodków pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.
– Takich ośrodków na Lubelszczyźnie działa już kilkadziesiąt. Pomoc, jaką otrzymują tam osoby pokrzywdzone, jest bardzo ważna – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – To jest pomoc, którą realizujemy właśnie w tych punktach. Polega ona na pomocy prawnej, psychologicznej, materialnej, również w pewnym zakresie dofinansowaniu do mieszkania, jeżeli ofiara przemocy domowej musi opuścić swoje miejsce zamieszkania. Jest to więc wszechstronna pomoc, która jest dostępna w całym województwie lubelskim i również w Białej Podlaskiej.
W spotkaniu z wiceministrem wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji pomocowych z powiatu bialskiego, między innymi ośrodków pomocy społecznej, policji a także prokuratury. Rozmawiano o tym, w jaki sposób lepiej skoordynować współpracę tych instytucji tak, aby pomoc pokrzywdzonym była efektywniejsza i docierała szybciej.
Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Działalność ta finansowana jest z Funduszu Sprawiedliwości, który utworzony jest z nawiązek sprawców.
W Białej Podlaskiej Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym przestępstwem znajduje się na ulicy Warszawskiej 15.
MaT/WP
Fot. Małgorzata Tymicka