Skarby Kultury Przestrzeni: wyjątkowe miejsca w Lublinie

lapa 1

Sfotografować ulubione miejsce w Lublinie, dodać opis i dostać za to nagrodę – wszystko w ramach konkursu Skarby Kultury Przestrzeni. Ma on na celu przybliżyć mieszkańcom  ciekawe, nietypowe miejsca, które nie mają dużych szans na wyróżnienia.

W ramach inicjatywy mieszkańcy mogą zaprezentować miejsca w Lublinie, gdzie najchętniej spędzają czas. Zgłaszać można wszystkie lokacje, które są częścią przestrzeni publicznej. Wyjątkiem są wolnostojące budynki.

– Interesuje nas wszystko poza architekturą – mówi Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni: – Chodzi o to, żeby ktoś, komu się to miejsce spodobało, przekonał innych mieszkańców i jurorów, że to jest fajne miejsce i dlaczego. My możemy sami zrobić te zdjęcia, jeśli ktoś nie potrafi. Nie opiszemy cudzych wrażeń jako organizatorzy. Musimy mieć taką rekomendację ze strony użytkownika danego miejsca, którego nazywamy odkrywcą.

Jednym ze zgłoszonych skarbów jest zakątek róż na osiedlu Rudnik. Od 8 lat opiekuje się nim pani Jadwiga Studzińska, która opowiada o tym, co można znaleźć w jej ogródku: – To moje prywatne nasadzenie. Posadzone są róże pnące, wielkokwiatowe, piwonie, lawenda, kilka krzewów. Posadziłam to w momencie, gdy budynek był postawiony. W miejscu przy bramie uznałam, że będzie dobrze wyglądało, jeśli będą tam posadzone róże pnące. Projektu nie było. Był żywioł i pomysł.

Zgłaszać miejsca do konkursu mogą wszyscy mieszkańcy Lublina. Wystarczy zrobić zdjęcie oraz dodać opis danego skarbu, a następnie wysłać je przez facebookowy profil Skarby Kultury Przestrzeni.

– Interesują nas widoki, ławki, ulice, drzewa, zakątki, trasy spacerowe, biegowe, rowerowe, place zabaw – wymienia Marcin Skrzypek: – Wszystkie tego rodzaju rzeczy, które normalnie nie mają szansy na docenienie i wyróżnienie. Nazwaliśmy to „skarbami”, ponieważ się je odkrywa. To wynika z naszych osobistych doświadczeń. Kiedy chodzimy po Lublinie, najczęściej zwracamy uwagę na brzydkie rzeczy, ale jednocześnie odnajdujemy wyjątkowe znaleziska, które uderzają nas swoim wyglądem czy atmosferą i tak sobie wyobrażamy, że to są takie znaleziska, skarby, coś wyjątkowego w przestrzeni miasta.

Po zakończeniu konkursu miejsca oraz przypisane do nich historie zostaną ocenione przez jurorów i opublikowane na stronie Rady Kultury Przestrzeni. Osoby, które zgłoszą najlepsze miejscówki, dostaną specjalne nagrody.

Na stronie ulublin.eu/skarby/ można zapoznać się z przykładowymi zgłoszeniami, na których można się wzorować.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. ulublin.eu/inne/skarby-kultury-przestrzeni

Exit mobile version