2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej gości dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben, generała Carstena Breuera. To pierwsza wizyta szefa niemieckiej obrony terytorialnej w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta przedstawicieli niemieckiej obrony terytorialnej w lubelskiej jednostce, 06.08.2019, fot. Piotr Michalski
Goście z Niemiec w Lublinie zapoznali się m.in. ze strukturą organizacyjną 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spotkanie służyło m.in. wymianie doświadczeń, a w przyszłości – nawiązaniu współpracy.
– Każde takie spotkanie jest bardzo pouczające – mówi generał dywizji Carsten Breuer, dowódca terytorialnych zadań Bundeswehry: – Celem tej wizyty jest wymiana informacji, która jest potrzebna, ponieważ mamy te same problemy. Te same wyzwania stoją przed Polską i Niemcami. To nie tylko wyzwania obronne, ale też w dziedzinie rekrutacji czy utrzymania personelu w służbie.
Niemiecka obrona terytorialna liczy ok. 10 tysięcy ochotników. – Jej zadania są jednak trochę inne – mówi generał dywizji i dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, Wiesław Kukuła: – Ona jest mocniej zorientowana na reagowanie kryzysowe. Z perspektywy systemów dowodzenia są o krok dalej, ponieważ pełnią też funkcję dowództwa operacyjnego. Łączy nas wiele założeń, ale nieprzypadkowo pierwszą wizytę zagraniczną, którą realizowałem, realizowałem u pana generała, ponieważ Niemcy są znani ze swojego pragmatyzmu i w taki pragmatyczny sposób zbudowali też swoją obronę terytorialną. A teraz ją rozwijają po to, aby jak najlepiej łączyła funkcje związane z reagowaniem kryzysowym i zadaniami obronnymi.
W siedzibie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie niemieccy goście oglądali m.in. sprzęt wojskowy, który jest w posiadaniu lubelskich terytorialsów.
– Zyskamy przede wszystkim wiedzę i potencjał do współpracy – mówi Wiesław Kukuła: – Jak wspominał pan generał, mówimy tu o współpracy na dwóch obszarach. Bardzo ważny jest obszar obronny, ale musimy powiedzieć, że dziś to, co nas wszystkich łączy, to pewne wyzwania klimatyczne i związane z tym katastrofy naturalne, które mają miejsce, a nie miały miejsca w przeszłości. Również musimy się do nich przygotować od strony tego niemilitarnego zarządzania kryzysowego.
W spotkaniu uczestniczyli również lubelscy strażacy: – Chcemy coraz bardziej zacieśniać współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej – mówi zastępca lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Szczepan Goławski: – Myślę, że rok 2020 będzie przełomowy i planowo rozpoczniemy bardzo szeroko zakrojone ćwiczenia na terenie Lubelszczyzny po to, żeby te dwie służby poznały się w trakcie ćwiczeń i żeby w trakcie działań wyglądało to jeszcze lepiej.
Niemieccy goście w Lublinie uczestniczyli m.in. w szkoleniu podstawowym lubelskich terytorialsów. Jutro (07.08) wyjadą na poligon w Nowej Dębie, gdzie ocenią szkolenie mundurowych w warunkach bojowych.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych brygad OT w kraju. Liczy ponad 3300 żołnierzy, którzy służą w 5 batalionach na terenie województwa lubelskiego.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski