Niedziela z lnem oraz potańcówka – to niedzielne (25.08) propozycje Muzeum Wsi Lubelskiej.
Goście dowiedzą się jakie znaczenie miał len, który ceniony był nie tylko jako roślina włókiennicza, ale również oleista. – Len towarzyszy człowiekowi od początku rolnictwa. To była bardzo cenna roślina, która miała różne zastosowania – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Halina Stachyra z placówki.
Muzealnicy przygotowali warsztaty i spektakle. – Będzie blok warsztatowy poświęcony obróbce lnu, a następnie blok teatru amatorskiego – opowiada Stachyra. – Wystawione zostaną dwie sztuki: „Kołowrót” oraz przypowieść „Krupnik przesolony”. Obie sztuki pokażą, jak ważną rolę len odgrywał w charakteryzacji aktorów i w ubiorze – dodaje.
Będą też atrakcje dla dzieci. – Przygotowano między innymi „lniany plac zabaw” z rzutkami, konkurencjami z wędkami oraz grami – opowiada Stachyra.
Po atrakcjach, których bohaterem będzie len, skansen zaprasza na wielką potańcówkę. – Pod hasłem „Zabawa na 400 par” – zaznacza Anna Fajge-Samoń. – Z przyjemnością obserwujemy gości, którzy przychodzą w strojach stylizowanych na okres przedwojenny. Bawią się u nas seniorzy, rodziny z dziećmi i młodzież. Jest to zabawa wielopokoleniowa przy tradycyjnej muzyce wiejskiej. Zagrają zaprzyjaźnione zespoły Hańszczanie oraz Kapela spod Lublina – dodaje.
Niedziela z Lnem rozpocznie się w placówce przy alei Warszawskiej o godzinie 12.00 i potrwa do godziny 16.00. Natomiast potańcówka od godziny 19.00 do północy.
MaK / opr. PaW
Fot. skansen.lublin.pl